Not Defteri

Tesettür Semineri

15 Kasım 2015

Çarşamba günü müslüman anneler sitesi yazarı Ummu Reyhane ablamız Konyadaydı. Tesettür üzerine oldukça verimli bir seminer verdi. Gelemeyenler için notlarımı derledim:

İslamın diğer farzları herkesin malumu olup hiç konuşulmazken neden tesettürü tartışıyoruz?

On beş yaşındaki insanla otuz beş yaşındaki insanın namazında herhangi bir farklılık olması düşünülemezken neden yaşa göre tesettür diye birşey uyduruluyor?

Fitneler döneminde yaşayan insanlar olarak gayet açık ve net olan tesettürü kendi isteklerimize uydurmaya çalışıyoruz. Kalbimiz bu konuda hakla batılı ayıramaz duruma gelmiş.

Bazı kimseler tesettürlü olmadıklarını ama kalplerinin temiz olduğunu söylerler. Halbuki İslamda zahiri olmayanın batınının olduğu düşünülemez.

Tesettürden konuşabilmemiz için işe kalbimizin mahremiyetinden başlamamız gerekir. Gözlerine kadar her yeri kapalı olan bir kimse kalbinde mahrem duygular taşıyorsa, tavırları karşı cinsi cezbediyorsa, onun tesettürü tesettür değildir. Kişinin ilk olarak kalbini tüm mahrem düşüncelerden koruması gerekir. Bunun yolu da farzlara dikkat etmek, nafilelerde devamlı olmak, bolca dua, zikir ve istiğfardan geçer.

Tesettürün aşamaları şu şekildedir:

1- gözlerin tesettürü. Haramın her türlüsünden gözleri korumak.

2- dil ve kalem tesettürü.  Kadın ihtiyaç halinde yabancı bir erkekle konuşabilir. Sesinin cezbedici olmaması gerekir. Kalem tesettürü ise internet ortamında üzerimize düşen sorumluluktur. Bir kimsenin sosyal medya paylaşımından tüm özeli çıkarılabiliyorsa o kimse gerçekten tesettürlü müdür?

3- beden dilinin tesettürü. Kişi karşı cinsin bulunduğu ortamlarda dikkat çekecek davranışlardan uzak durmalıdır.

4- işte tüm bunlardan sonra dış tesettür gelir. Yani ölçülere uygun kıyafet. Ayette geçen cilbab ifadesi tesettürün baştan başlayıp ayaklara kadar uzanan bir kıyafet olduğunu söyler.

Bazı kimseler “ee erkekler de bakmayıversin canım” gibi umarsız tavırlar içine girerler. Biz kimseye takvayı dayatamayız. Biz üzerimize düşeni yapmak zorundayız.

Sağlık bulaşıcı değildir, hastalık bulaşıcıdır. Tesettür ölçülerine uymayan kardeşlerimizi gördüğümüz yerde uyarmalıyız. Çünkü onlar dapdar, rengarenk giyindikçe kötü niyetli erkeklerin hayallerinde geziniyorlar. Hatta düzgün tesettürlü olmayanları ahlaksız bir biçimde videoya çekip sosyal medya hesaplarında paylaşanlar bile var. Bu yüzden kimseyi dışlamadan, bıkmadan, yılmadan anlatmalıyız.

Yazar: Merve İsra

Bunları da Okuyabilirsiniz

11 Yorumlar

 • Reply Züleyhafize 9 Aralık 2015 at 16:56

  Ummu Reyhane ablamız kim acaba ? Müslüman anneler isimli instagram hesabında da konuşmasını okumuştum ??

  • Merve İsra
   Reply Merve İsra 25 Mayıs 2016 at 08:32

   Güzel bir yazardir kendisi 🙂 resmi bloguna bakabilirsiniz

 • Reply mum 9 Aralık 2015 at 16:56

  çelişki var. soru cevap kısmında bir arkadaş "ne renk peçe takmalıyız?" demiş. buna cevaben sizlerden bir kişi "biz buna karışamayız ama biz siyah tercih ediyoruz" demiş. bu yazıda ise "Çünkü onlar dapdar, rengarenk giyindikçe kötü niyetli erkeklerin hayallerinde geziniyorlar" demişsiniz. rengarenk peçe takmak istiyor belki, bu da mı yasak şimdi size göre?

  • Merve İsra
   Reply Merve İsra 25 Mayıs 2016 at 08:34

   Biz rengin önemli olmadığını söylerken her zaman dikkat çeken renkleri istisna ederiz. Muhtemelen soruya eksik bir cevap verilmiş. Hz aise sarı eşarp takan bir kadına nur suresine iman edip etmediğini soruyor. Dikkat çekmeyen renkleri kimse eleştiremez. Fakat biri tutar da kırmızı parlak pece takarsa kimse bunu tesettür olarak isimlendiremez.

 • Reply Fadime Kaya 9 Aralık 2015 at 16:56

  Biliyorum konunuzla alakalı değil ama söylemek istedim. Bugün ve yarın TEOG sınavım var. Lütfen dua edin. Heyecandan kalpten gitmek istemiyorum. 🙁

  • Merve İsra
   Reply Merve İsra 25 Mayıs 2016 at 08:35

   İnşallah iyi geçmiştir kardeşim sinaviniz 🙂

 • Reply Adsız 3 Ocak 2016 at 23:32

  Sübhanallah peçeli kardeşim…
  Gerçekten sana katılıyorum. Çok güzel özetlemişsin konuyu. Bu arada yazının ilk kısmını okur okumaz çok üzüldüm. Çünkü bendeniz Konya'da yaşıyorum ve sözü geçen semineri katılamamış bulunuyorum. 🙁
  Demek ki hayırlısı böyleymiş 😉
  Bu arada merak ettiğim birkaç husus var
  -balkona çıkarken de peçe takıyor musunuz?
  -çarşaf üzerine mi peçe yapıyorsunuz?
  -bayramlık alıyor musunuz, yoksa her yerde peçeyle mi duruyorsunuz?
  -cam silerken peki?
  -benim de peçe takabilmem için dua eder misiniz? Çünkü bunu müthiş derecede fazla istiyorum. 🙂
  Hakkınızı helal edin. Arayı çok açmamanız ve yazmaya daha çok fırsat bulabilmeniz duâsıyla. Rabbim davamızı muvaffak kılsın. Cennette ve duâlarda buluşmak ümidiyle. Sizi gerçekten çok seviyorumm… Allah'a emanetsiniz.. :))

  • Merve İsra
   Reply Merve İsra 25 Mayıs 2016 at 08:40

   Biz de sizi seviyoruz kardeşim 🙂 Allah yardımcınız olsun..
   -bu balkonun durumuna bakar. Ben genelde çok kalabalık bir yere bakmiyorsa ferace ve büyük esarpla çıkıyorum
   -ben ferace üzerine basortume yapıyorum peceyi
   -yeni kıyafetler tabi ki alıyoruz ve tabiki yabancı erkeklerin yanında dış kiyafetimizle duruyoruz
   -cam silmek de balkon kategorisine dahil sanırım 🙂
   -ederiz tabi ki Allah tesettürü en güzel haliyle yaşamayı nasip etsin

 • Reply ikra demir 3 Mayıs 2016 at 13:36

  Aleykum selam ben bir peceli olarak cevap verme isteği duydum ben balkona çıkarken peçe takiyorum çünkü balkona çıktığımda beni görebilecek insanlar var balkonum bos bir manzaraya baksa takmam ..peceyi bol siyah vücut hatlarimi belli etmiycek kadar bol olan abaya min üstüne giyiyorum ben daha peçeyle cam silmedim yeni giydim çünkü ama silicegim zamanda takicam..bayramlık alsam bile yabancı erkek bulunan bir evde abaya mi cikarmiyorum sadece kadınlar varsa çıkarıyorum Tabi ki zorlukları var an demiş RABBIM HER zorluğun yanında bir kolaylık vardır pecemin verdiği mutluluğu hic bişey veremez bana ALLAH isteyen herkese önce sana ��nasip etsin insallah

 • Reply Fatmanur Yılmaz 21 Mayıs 2016 at 21:38

  Peçenin zorluklarına takanlar olarak örnek verebilir misiniz? Ve hem üniversite gitme düşüncesi hemde ciddi bir şekilde yüzü örtme düşüncesiyle ilgili olarak. Birde üniversite ye gitme istegim çalışmak istediğimden değil annem bu konuda çok istekli. Ve feci şekilde kararsiz durumdayim 🙁

  • Merve İsra
   Reply Merve İsra 25 Mayıs 2016 at 08:36

   Peçeyle Üniversite Mümkün Mü yazımız yakında inşallah

  Cevap Bırak