Sizden Gelenler

Tertemiz Kalpleri Vardı Onların…

3 Aralık 2014
Tertemiz kalpleri vardı onların,.o denli temizdi ki kalpleri namaz kılmalarına gerek yoktu. Çünkü kalpleri temizdi. Dedikodu yapsalar bile günah sayılmazdı, çünkü temiz kalple iyilik için arkalarından çekiştirirlerdi yüzüne güldükleri insanları. Zaten onların amel defterleri de kalpleri kadar tertemizdi. Özellikle sağ yaprakları bembeyazdı.
Kalpleri çok temiz olduğundan baktıkları çıplak resimlerde, tenlerini teşhir ede ede göbek attıkları düğünlerde hiç günaha girmezlerdi. Çünkü onların şehvetleri alınmıştı. Adeta melek olarak yaratılmışlardı. Kalpleri temizgillerdendi onlar, kadınları için tesettür gerekmezdi çünkü erkekleri de güzele bakarken sevap işleyengillerdendi. Bazen karısını kocasını aldatanlar olurdu, soylar nesepler karışırdı, minicik yavruların çöpe gittiği de olurdu ama olsun, sonuçta hepsi temiz kalpliydi.
Bu temiz kalpliler vardı ya, onlar öyle mübarektiler ki yalan söyleseler bile yalanları bembeyaz olurdu, bazen tozpembe olurdu, hiç temiz olmayan yalan söylerler miydi onlar?
Ne olacaktı ki biraz eğlenmek için içki içiyorlardıysa? Sonuçta kimseye bir zararları dokunmazdı temiz kalplilerin. Şen şakrak şuh kahkaları ortamı bile neşelendirirdi. Bundan büyük sevap mı vardı ki? Sonuçta başka coğrafyalarda, hatta yan apartmanda yoksulluk çeken, acı içinde kıvranan müslüman kardeşleri için dua ediyorlardı arada bir, hem onların koruyucusu Allah’tı, temiz kalpliler ne yapsın?
İyilik timsaliydi temiz kalpliler, kurban kesmeyerek hayvanları dahi incitmezlerdi, yılda bir kere bir vakfa kurban bağışı yaparlardı, temiz olan kalpleri daha da parlardı. Tabi yetimsiz sofraları süsleyen kebapları da kurban etinden yapılma değildi, ne sandınız, o etler hayvana zarar vermeyen kasaplarca ödünç alınmıştı.
Hac mı? Deli saçması. Onca para, onca ritüel gerekmezdi ki Allah için. Bunlar hep Arap’ların aç gözlülüğüydü. Temiz kalpliler Porsche model arabalarına binerken Arap’ların bü yüzsüzlüğüne sitem ederlerdi, temiz kalpliler herşeyi bilirdi, onlar bilinçliydi.
Temiz kalplilerin aksine biz, yüreğimiz bin pişman dolanırdık ortalarda. Çünkü kalplerimizin temizliğinden hiç emin olamazdık, yazık. Biz cennet garantisi aldığı halde, günde yetmiş kere tevbe istiğfar edenlerin peşinden gidenlerdik. Onlar ise kendi ‘temiz’ kalplerinin.
Tüm temiz kalplerin doğru yolu bulup, Allah’a varması dileğiyle…
Konuk Yazar: Seda Altıparmak

Bunları da Okuyabilirsiniz

9 Yorumlar

 • Reply Adsız 13 Aralık 2014 at 14:19

  Neden bu kadar eleştirel bir yazı yazdınız?Ben açık bir bayanım bikini giyerim evet,kapanmayı da doğru bulmuyorum ama dediğiniz gibi öyle dedikoducu bir hiç değilim.Yardımseverimdir herkese yardım ederim… siz bize diyorsunuz bizi tanımadan yargılıyorsunuz diye,ama asıl siz bizi tanımadan yargılıyorsunuz.Bizi tanıyor musunuz,dedikoducu diyorsunuz?Bu tür küçümseyici hakaretler kimsenin haddine değil.Biz size saygı duyuyorsak,daha da önemlisi siz saygı bekliyorsanız önce başkalarına da saygı gösterin.

 • Reply Adsız 13 Aralık 2014 at 14:19

  Çok güzel bir yazı! Ellerinize sağlık. Allah razı olsun 🙂

 • Reply Adsız 13 Aralık 2014 at 14:20

  pece taktiktan sonra kendimi yeni tesettürünü örtünmüs hissettim aslinda yillardir carsaf giymeme ragmen,

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 13 Aralık 2014 at 14:22

  Bu yazıyı biz yazmadık. Bize gelen bir yazıydı paylaştık. Ve bunu da hakaret ettiğimizi söylediğiniz için belirtiyorum. Yazıyı yazan kardeşimiz henüz tesettürlü değil.

 • Reply Adsız 18 Aralık 2014 at 23:19

  Guzel noktalara deginmissiniz kaleminize sağlık. Alinganlik yapmamak gerek temiz kalpliyim diyip sorumluluklardan kacilmayacagini dile getirmisler cokta dogru demişler.

 • Reply Adsız 30 Aralık 2014 at 21:17

  Merhaba, yazıyı ben yazdım. Tesettürsüz kişilere değil, benim kalbim temiz deyip dini kendine göre evirip çevirenlere yönelik bir yazıydı. O kişiler bu sitede bulunup, bu yazıyı okumayacaklarına göre,(çok düşük bir ihtimal), amaç; okuyan bizlerin kendi payımıza düşeni almamızdı. Bu yazı herkesi kapsar da demedik. Ucundan kıyısından abes bir noktaya değindik. Alınmak yerine, anlayabilenlere aşk olsun.

 • Reply Gurretiayn Kafkasya 2 Ocak 2015 at 12:59

  Manidar bir yazı olmuş… Yazanın ellerine sağlık… Okuyup da ders çıkaranlara helal olsun…

 • Reply Zülâl زلآل 2 Ocak 2015 at 21:29

  Eski bir yazı ama ben yeni okuduğum için bana yeni.Yorum yapmayacaktım ama, 4. yorum beni yorum yapmaya zorladı.
  Elbette ki, giyeceğiniz kıyafette, takmayacağınız başörtüde serbestsiniz ve Allah bize bir irade verdi. Lâkin bir de şeytan var. Evvelâ, dedikoducu olmadığınız ve yardımsever olduğunuz için (bu konuda) şeytana uymuyorsunuz.Ancak; "bu tür küçümseyici hakaretler kimsenin haddine" olmadığı gibi; sizin kapanmayı doğru bulmamanız da, aşılmış bir haddin örneğidir. Kapanmazsınız ancak "doğru bulmama" gibi bir lükse sahip değilsiniz.(Eğer müslüman iseniz.) Bu sözlerim sizde "Ben müslüman değil miyim?" savunması oluşturacaktır.Ancak kapanmayı doğru bulmayarak, Allah'ın emrini doğru bulmamış oluyorsunuz. Yapmayın bunu. Allah rızası için de imanınızı tartın. Övünülen bikini ile saygı da bulamazsınız.(En azından ben ve benim gibilerden.) Son olarak belirtmek isterim ki, burada hiçbir küçümseyici hakaret yok; siz yalnızca üzerinize alınıyorsunuz. Eğer siz 'öyle' değil iseniz zaten alınıp savunmaya geçmenize lüzum yok. Belki bu kadar sözden sonra cevabınız "Sanane" de olabilir ama; "Emri bil maruf nehyi anil münker." Açın Google'a da bakın.

 • Reply Tuhaf Şeyler Dükkanı 14 Eylül 2015 at 16:46

  Bu yorum yazar tarafından silindi.

 • Cevap Bırak