Yazılarımız

Tarz-ı Günah

7 Mayıs 2015
“Kandilli’deki Cemile Sultan Korusu’nda önceki gün gerçekleştirilen Tarz-ı Bahar defilesinin organizasyonunu düzenleyen stil editörü Esra Seziş Kiğılı, muhafazakâr cenahtan gelen eleştirilere “Ben hakkıyla tesettürü yaşayamıyorum, çünkü gencim ve nefsim ancak bu kadarına izin veriyor” diye yanıt verdi.
“İlerleyen yaşlarında dikkat çekmeyen kıyafetler giyeceği günleri beklediğini söyleyerek tesettürün asıl amacının dikkat çekmemek olduğunu” dile getiren Kiğılı, farklı bir değerlendirme de yaparak, “Müslüman özendirici olmalı, temiz, şık, bakımlı, duru olmalı” dedi.”
Çok muhafazakarız keşke ölsek!

Ya arkadaş bizi ne ara bu kadar aptallaştırdılar da “müslüman özendirici olmalı” gibi absürd ifadeler kullanır olduk. 

Bi ablamız da “tosottoron olcoloro korondo yok ko” (tesettürün ölçüleri kuranda yok ki) demiş. Galiba modacı muhafazakar ablaların kuran sünnet karıştırmaya pek vakitleri olmuyor.  
 
Sosyal medyadaki tepkilerin çokluğuna bakarsak defiledeki 1500 kişi uzaydan gelmiş olsa gerek. Aslında ortada pek şaşılacak bir durum da yok. Hergün dışarda gördüğümüz insanlar(kiminin kardeşi,kiminin eşi,kiminin annesi) sadece bir defile adı altında toplanmışlar o kadar! -Zaten ancak çok olan dikkatimizi çeker ya bizim-
Ki tepki verenlerin çoğu erkekler ve genelde çoğunun eşleri eleştirilen malum “şallı grup”tan. Allah aşkına söyler misiniz kaç erkek eş ararken peçeli/çarşaflı yada uzun eşarplı bol pardesülü bayan arıyor? Bu durumda tek suçlu bayanlar mı?.. 

Suçlu bulmak kolay. Zor olan suçtaki kendi payımızı bulabilmek.

Artık birilerinin çıkıp -ebu cehilin torunları!!11!1, süslümanlar,gafiller gibi tepkileri bi kenara koyup- adam akıllı kıyam etmesi gerekmez mi? 

“Yoo dostum yoo tesettürü bugüne kadar rezil ettiniz ses etmedik ama artık yeter!” demesi gerekmez mi?

Liseli ergenler gibi sosyal medyada atarlanmayı kesip otobüste yanına oturan kızla,komşusuyla,akrabasıyla,kardeşiyle,arkadaşıyla konuşması gerekmez mi?

Tüm enerjisini, heycanını, sabrını toplayıp bu konuya odaklanması gerekmez mi? 

Mesela ben bu cuma komşu toplantımızda tesettür ölçülerini yineleyim diyorum. Teyzem sen şalvar giyiyorsun ama kızın modanın esiri olmuş diye başlayım diyorum. Kardeşime boynunu kapatınca aslında hiç de babaannem gibi olmadığını anlatıyım diyorum. Sınıfta yanıma oturan arkadaşa “ya ileriki yaşlara ulaşmak için vaktin olmazsa” diyeyim diyorum.. 
 
Diyorum diyorum da kime diyorum. Hadi öyle oturup sızlanmayı bırakalım. Ve bismillah diyelim. Çünkü Allah yeniden başlayanların yardımcısıdır….
 

Bunları da Okuyabilirsiniz

4 Yorumlar

 • Reply şeyhülislam ebussuud 26 Mayıs 2015 at 20:49

  Hacı ablalar. Ben İstanbul'da yaşıyorum. Bizim, sakallı olanlarımızın sayısı bir hayli fazla. Amacı sünnet olanlardan bahsediyorum. Sizin çarşaflı olanlarınızın da sayısı var baya. (daha da artar inşallah) Ama ben peçeli (Türk- Türkiye'de yaşayan) gördüğümü pek hatırlamıyorum. Aslen Sivaslıyım. Bazen giderim tatillerde. Sivas'ın halkı dindardır. Çarşaflı hanım çoktur. Ama orada bile peçeli görmüş değilim. Gördüysem de tek tüktür. Haberimiz yok da görünmezlik peçesini mi icat ettiniz? Yani yanlış anlamayın, eminim, kadınların bu ortamda kendilerini fitneden koruması için dışarı pek çıkmaması gerektiğini düşünüyorsunuz. Neyse, öyle işte… Herhalde -engin bilgimle yaptığım tahminlere göre- kilometreye 0,1 peçeli düşüyor. Güzel bir şey mi değil mi anlamadım? 🙂

  Cihadınız kabul olsun
  Saygılar

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 26 Mayıs 2015 at 20:56

  şeyhülislam ebussuud efendi, kültürümüzde çarşaf olduğu için haliyle daha yaygın. Bu güzel birşey elbette. Peçeyi daha çok genç kesim tercih ediyor diyebiliriz. Son senelerde çok yaygınlaştı aslında.
  Her ikiside güzel, ayırt etmiyoruz.

 • Reply Adsız 8 Ağustos 2015 at 14:31

  Ben de bugün peçeye girdim elhamdülillah:)

 • Reply Musluman delikanlı 12 Ağustos 2015 at 11:07

  Hangi erkek evlenirken çarşaflı veya peçeli olsun diye soruyor diyorsunuz?elbette sorunlar var fakat peçeli veya çarşaflı insanlara ulaşıp evlilik gorusmesi yapmak da sanıldığı kolay değil.gönül ister eşimin peçe takip güzelliğini saklamasını ama maalesef ulaşmak zor.tabi Rabbim nasip ederse herşey olur amenna.Ama peceden ziyate sağlam bir iman üzerine tesettur inşa edilmeli diye dusunuyorum.aksi halde bir iki gün sonra gelen tepkiler üzerine kişi değil peçeyi belki de başını açabilir. Allah herkese hayırlı saliha bir eş nasip eylesin.

 • Cevap Bırak