Röportajlar

Sizin İçin Sorduk – 1. Bölüm

19 Haziran 2014

Sizin için peçeli kardeşlerimize sorduk:
Kaç yaşında peçe yaptınız? Etraftan nasıl tepkiler aldınız? Neler hissettiniz?

Sümeyye (25): 19 yaşında peçe yaptım. Babam ilk yaptığımda evlendikten sonra yap demişti evde kalmamdan korktu galiba 🙂 Sonra bir şey demedi.
Ama bulunduğum yerde Suriyeli zannedilip küçümseyici bakışlara maruz kalıyordum. Ankaralıyım deyince ‘yok canım orda böyle giyilmez ‘ diyenler var.  Bir bilseler orda ne çok peçeli var kalpten giderler 🙂 Çevrem annemden alışkındı pek birşey demediler. Peçe yapmadan önce sürekli peçeli bacıların resimlerini topluyordum. Hayalini kuruyordum onlar gibi olmanın. Sonra ilk yapıp çıktığımda arabaların camlarından kendime bakıyordum inanamıyordum. Kendimi mücahide gibi hissediyordum ayaklarım yere basmıyor da semada yürüyor gibiydim :))

Gülay (24): Peçemi takalı bir yıl olmadı. Aldığım tepkiler sizlerle aynıdır.. “İrandan mi geldin, iyi güzel de bizler gibi yapsaydın ya, her şeyin normali güzel, aşırıcı olmayacaksın, o senin kardeşin aç yüzünü” Yobaz ve öcü çok klişeleşti artık 🙂 Bu vb. sözleri duyunca kendimi bazen bir cedelleşme içinde buluyorum bazen susuyor bir ecir iki ecir kutuya atıyorum 🙂 Daraldığımız anlarda içimizi yatıştıracak ayetler vardır. Hemen bunları tekrarlayınca şarj olduğunu ve şükür vaktinin geldiğini hissediyorsun.. “Cahiller laf attıkları zaman Allahın seçkin kulları selam size der geçerler ” (Furkan 63) diyor sizi yaratan. Daha ne desin? “Seçkinsin sen ya kulum üzülme onların dediklerine, onlar cahil, sen benim ilmim ile cehaletten ayrıldın. Selamet üzere olduğunu belirterek sabırla ve rifk ile selam de geç diyor..”. Onu bana bırak der gibi…

Elhamdülillah kendimi artık daha da korunmuş hissediyorum kirlenmiş dünyaya karşı. Allah beni ayetleri ile sarıyor.. Narin ve zarif fıtratımı kalkan gibi koruyor..Zorlukları var mı evet… Hangi imtihan kolaydır ki zaten? Ama tüm bunlara Allahın rızasını umarak sabrediyorum.. Kişinin günahlarını hatırladığı zaman yaşadığı sıkıntıları bir af kapısı olarak değerlendirmesi gerektiğini biz Rasulden öğreniyoruz. Bizler iman ettik demekle imtihan edilmeden cennete girivereceğimizi sanmadık. (Ankebut 2.) Bu dünyada topladığımız bizim lehimize yahut aleyhimize azıktır. Bizler O’ nun için ve nefislerimizin kurtuluşa ermesi için azık topluyoruz. O yüzden şeytanın hizbine karşı gevşememek, üzülmemek lazım..

Nurhan (20): Peçeyi 19 yaşında taktım. Etraftan hiç hoş tepkiler almadım bazen dalga geçildi bazen kızıldı ama bende hep tepkimi göstererek onları bastırmaya çalıştım elhamdülillah. Çok heyecanlı ve güçlü hissediyordum peçeden sonra. Bana peçe takmayı nasip eden Rabbime hamd olsun. Rabbim peçeyi takmak isteyen takıp da mücadelesini veren herkese yardımcı olsun.

Saliha (19): Peçeyi 18 yaşıma girdiğim gün taktım. Etraftan çok tepki aldım koca karı, ninja, öcü diye çok tepkiler aldım ama hiçbiri etkilemiyor sadece gülüp geçiyorsun zaten açıklasan da dinlemiyorlar. Peçeyi takınca kendimi çok özgür hissediyorum maddi manevi tüm pisliklerden korunuyorum elhamdülillah. Çok güzel bir duygu 🙂 

Sümeyra (24): Yaklaşık 3 sene önce (21 yaşında)  kuran kursunda başlamıştım. Peçeyi taktığım ortamda benim gibiler ve aynı fikirde olan insanlar olduğu için çok zorlanmadım. Aynı şekilde peçeyi takmaya başladığım şehir de buna müsait ve alışkındı, yadırganmadım. Ama kurs bitiminde kendi ailemin yaşadığı şehre geldiğimde tepkiler aldım.Neden yaptığımın bilincinde olduğum için çok zorlanmadım. Ailem karşı çıkmadı. Peçe takmayı düşünen arkadaşlara Ahzab suresinin örtü ayetini hatırlatıp bilincine varmalarını tavsiye ediyorum. Aynı şekilde hadisler de var. Allah amellerinizi zayi etmesin. İmanınızı artırsın.

Gülsüm (22): 21 yaşında yaptım. Bir yıl oldu, akrabalarım hala istemiyor. Ailem karışmıyor. İzmirde peçeli neredeyse yok. İnsanlar dönüp bir daha bakıyor yada uzun uzun bakıp bir daha bakmıyor veya mırıldanıp geçiyorlar. Bu şehirden olmadığımı zannediyorlar. Yabancı muamelesi yapıyorlar.Yalnız pek dışarı çıkmıyorum ne yapacakları belli olmaz 🙂 Peçe takınca özgürlüğün tadına vardım. Takan anlar diyorum. Koruma gibi bir şey.

Özgen (20): 18 yaşımda peçe takmaya başlamıştım.17 yaşımda bunun bilincindeydim. Ama belli şartlar yüzünden yapamadım. Ve bunun bilincinde olup da yapmamak beni yıkıyordu adeta..Artık hiç kimse hiç bir şey umrumda değildi. Kim ne derse desin ben bunu Rabbimin rızasını almak için yapıyorum dedim ve Rabbime sırtımı dayadım. İşte bu! Ailem tepkiliydi tabii.. Biri korkutuyorsun der diğeri rahibe gibi olmuşsun der.. Annem “insanlar ne der” derdinde.. Umrumda değildi ama.. Bazen insan bu alay edici insanları duyunca sıkılıyor..”İnnallahe ma’asabirin” ayeti kalpte yankılanınca gerisi boş. Elhamdulillah binlerce kez rabbime ki bana takmayı nasip etti ve hidayet etti. Şanslıyım modern insanın deyişiyle.. Çünkü Rabbimin izniyle kazananlar arasına gireceğim. Peçe takmak bir şeref, peçe takmak gurur verici bi şey benim için.. Her takıp dışarıya çıktığımda bir kez bir kez daha yükseldiğimi hissediyorum ve bunu yaptığım için kendimle gurur duyuyorum. Ve çok mutluyum peçeyi kullanıp Allah’ın “hicap”ayetine itaat ettiğim için.

Rumeysa (17): Peçeyi takalı 3 yıl  olacak.Tepkiler hep olumlu, destekleyiciydi elhamdülillah. Tabi bu aile tarafından gelen tepkiler. Çevreden bazen incitici, bazen komik tepkiler alınıyor o ayrı bi mevzu. Eğer ki tüm kalbinle bu kararın arkasındaysan olumlu olumsuz hiçbir tepki o kadar da önemli değil. O zaman da şimdi de hissettiğim en büyük şey; huzur. Elhamdülillah hayatta aldığım en güzel kararlardan biri. Ve pişman olmadığım, gurur duyduğum.. Aynı zamanda Onunla her durum ve koşulda korunduğumu hissediyorum o benim savaşım için bi kalkan.

Bint Ubeyd (23): 7 sene önce, 16 yaşımda Ramazan ayının son günlerinde nasip olmuştu ilk karar verip yaptığım gün. Acil hastaneye gitmemiz gerekti ve 1 saat sonra farkettiğimde peçemi yapmayı unutmuşum :D. Çok farklı, yaşamadan anlaşılmayacak heycanlar, tedirginlikler, kendimle mücadeleler yaşamıştım. Çok komik gelebilir ama kalbimle niyet etmiştim. Kendi kendime ne için, kimin rızası için yaptığımı tekrar etmiştim (Rabbim ayaklarımızı sabit kılsın). Ses tonum, etrafa bakışlarım, hal ve hareketlerimi kontrol edebilmem kolaylaşmıştı. Sanki benim yaptığım her hatanın İslama zarar vereceğini daha iyi idrak edebilmiştim. Bulunduğumuz beldenin ki burası başkent, o dönem en farklı en genç insanı bendim yada vardı da ben bilmiyordum ve hep garip karşılanacağımı düşünüyordum. Beni bu şekilde gören tanıdık tanımadık ablalarım nasıl başardığım hakkında fikir alıyorlar, bir ortama girerken çıkarken seklini öğrenmek için beni bekliyorlardi :). Neden insanlar modernleşirken benim eski çağlara gittiğim, çok çirkinim de ondan mı yüzümü kapatıyorum yada fitne mi çıkarmaya çalışıyorum gibi sorularla da karşılaşıyordum.

Bazen turist zannetmeleri, bir mağazada bir ürünü incelerken bir sure hareket etmeden durduğumda cansız manken zannetmeleri, araba sürerken bazı kişilerin arabanın kendi kendine gittiğini düşünmeleri, peçem yukarıda ayakkabımı bağlarken bir anda aşağı düşünce gözüm kararıp ne yapacağımı ilk an idrak edememe .. gibi komik olayların yanı sıra çok fazla üzücü durumla da karşılaştım. 100 kişiye yakın tanıdığım peçeli arkadaşlarım kardeşlerim ve ablalarım da aynı şeyleri yaşıyorlar.
Cenneti hak edenlerden olmak duası ile…

Kudüsyüzlü Feza (22): İlk peçe takışım 18 yaşıma girdiğim zamandı . Benim için en büyük sevinçlerden biriydi. Ailem bu durumdan pek hoşnut değildi nitekim farklı dünyaların insanıyız onlara göre 🙂 Akrabalarımdan harikulade tepkiler de aldım çok kırıcı tepkiler de. Lakin hiçbir şekilde takmadım bu durumu. Zira hoşnutluk bütün ruhumu çevrelemişti. Hatta unutamam çark caddesinde gezinirken arkadaşım ile bizim ilk bakışta kesin eleştirir zihniyetine kapılacağımız bir bayan beni kenara çekmiş peçemin altından yüzüme bakıp sonra peçemi kapatıp alnımdan öpüşünü ve kızına ”Bak ben olamadım ama sen böyle ol kızım” deyip bana dua etmesini unutamam.  İki sene bazı durumlardan dolayı peçe takmayarak devam ettim fakat şimdi ikinci baharımı yaşıyorum tekrar peçeme kavuştum 🙂 Onun bana hissettirdiği izzet ve takva duygusunu paha biçilemez görüyorum. Rabbim hakkıyla takanlardan eylesin bizi . 🙂

FatmaNur (17): 15 yaşımda peçe yaptım. Ben peçe yaparken annem babam ne der diye düşünmedim. Çünkü düşünseydim yapamazdım. Sadece Allah için yaptığımı biliyorum. Öyleyse Allah benimle beraber diyorum ve bunu gerçekten hissediyorum. Bazen bütün dünyaya yetecekmişim gibi gelirdi. Ben eminim ki dünyadaki tüm insanlar toplanıp bana zarar vermek isteseler Rabbimin dilediğinden daha fazla zarar veremezler…İlk peçe yaptığımda ‘muhakkak imtihan olacağım’ düşüncesi sürekli aklımdaydı. Allah gerçekten samimi olanlarla olmayanları imtihanla ayırıyor. Çok dua ediyordum ben.
Etrafımdaki herkes bana karşıydı. Dua edince Rabbimi çok ama çok yakınımda hissediyordum ve gerçekten o his için annemi babamı değil tüm dünyayı karşıma alırım. Allah sabredenlerle beraberdir. Bu dünya geçici ve de çok çabuk geçiyor…

Siz de hikayenizi anlatmak isterseniz niqabinja@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Bunları da Okuyabilirsiniz

20 Yorumlar

 • Reply Büşra Çelik 19 Haziran 2014 at 20:01

  Darısı benim başıma. :/ Rabbim hepsinin hakkında hayırlısını versin. Maşallah onlara ki çevrelerine umursamadan takmışlar peçeyi…

 • Reply Seyma Ince 19 Haziran 2014 at 20:01

  Allah'ın rahmeti üzerinizde olsun ey mü'minler.Siz Allah'a tevhıd ipi ile baglanıp tagutu ınkar edıp tum ideolojilere Laa! diye haykırmış kişilersiniz.Allahın merhameti sizlerden hiç eksik olmasın.Allah için bana da yardım edin.Peçe takmak istiyorum fakat ortam ailem nefsim arkadaşlarım okulum yaşadıgım sehır… Allah'ım yıkamadıgım ne kadar nefsi engel var üzerimde.Bana yardım edin.Allah'a yaklaşmam için ulaşın bana.Hayırla kalın.Selamun Aleykum.

 • Reply elhamdulillah99 19 Haziran 2014 at 20:01

  ALLAH sayınızı artırsın..

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 20 Haziran 2014 at 12:04

  hikayelerini kısaca paylaşmak isteyen kardeşlerimizin mail atarken isimlerini ve yaşlarını belirtmeleri gerekmektedir.
  bekliyoruz peçe maceralarınızı 🙂

 • Reply sehle 20 Haziran 2014 at 23:27

  Peki peceyi nasıl yapiyorsunuz??

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 21 Haziran 2014 at 09:15

  Aleykum Selam Sehle kardeşim.En kolayı http://www.niqab.co/TEK-KATLI-BAGLAMALI-SIYAH-NIKAB_u_r_n_28.htm bu resimdeki gibi eşarbın üzerine bağlanan hazır peçelerdir. Bu şekilde bulamazsanız(türkiyede malesef peçe yaygın olmadığı için bazı illerde bulunmayabiliyor.Hac malzemeleri satan dükkanlarda oluyor ama orada da seçenek az oluyor) yine başörtünüzün üzerine iğneyle takmak için küçük bir kumaş kesip onu peçe olarak kullanabilirsiniz : http://thumbs4.ebaystatic.com/d/l225/pict/261418888567_1.jpg fotoğrafta lastikli göstermiş ama iki yandan iğneyle tutturmak daha rahat oluyor zannımca. Kolay gelsin 😉

 • Reply Adsız 22 Haziran 2014 at 09:07

  İnternetten de sipariş verilebilir

 • Reply merve timur 9 Temmuz 2014 at 16:08

  Selamünaleyküm sitenizi yeni keşfettim ve bu yazınızı okudum çok samimi çok hoş bir yazı ben çarşaflı değilim sadece kapalıyım şal takanlardan 🙂 şimdi çok dikkatimi çekti siteyi incelemey devam edeceğim ellerinize sağlık 🙂

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 18 Temmuz 2014 at 00:00

  Aleykum selam Merve kardeşim, teşekkür ederiz. 🙂

 • Reply Adsız 16 Ağustos 2014 at 18:42

  Esselamu aleykum:) siteyi yeni kesfettim ve bayildimm:)) bir sorum olacak 15 yasinda pece yapan ablam okul okuyormuydu? Cunku bende arkadasimla beraber pece takmak istiyrm ama okudugumuz icin cesaret edemiyoruz malesef.. burdaki peceli kardeslerimin hepsi okulu biraktilarmi yoksa okula peceyle girebiliyorlarmi? Bunu ogrenmek istiyorum tesekkurler:))
  – Sümeyye

 • Reply Sümeyye Betül Altınay 18 Ağustos 2014 at 11:58

  Hem Adsız hem de yorum sonunda adını belirten Sümeyye kardeşimizin:) merak ettiğini bende merak ediyorum.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 18 Ağustos 2014 at 12:08

  Aleykum selam kardeşim, peçeyle genelde okulu dışarıdan açık öğretim şeklinde okuyorlar.

 • Reply emine bilgi 30 Eylül 2014 at 18:26

  Rabbim sayılarınızı arttırsınnnn

 • Reply Rukiye Öztürk 9 Ekim 2014 at 10:58

  selamun aleyküm.Rabbim sayınızı çoğaltsın.Bloğunuzla bugün tanıştım ve çok beğendim.Birçok insanın isteğipte türlü bahanelerle gerçekleştiremediği birşeyi gerçekleştirmişşiniz maşallah.Yaptığınız röportajlarda dikkatimi çekti peçeye hep çok genç yaşlarda başlamışsınız yanlış anlamazsanız,etrafımda çarşaflı bayanlar evlendikten sonra eş baskısıyla pardesüye geri döndüler ve ben de çarşaf-ı şerif giymek isteyen biri olarak bu korkumla birtürlü yüzleşemedim acaba siz (aranızda evlenenleriniz varsa)böyle bir baskıyla karşılaştınız mı ve nasıl aştınız?Aydınlatırsanız çok sevinirim…Selam ve dua ile…

 • Reply Adsız 22 Ekim 2014 at 14:44

  esselamu aleykum ve rahmetullah Rukiye kardeşim, ben evliliğimde üçüncü yılıma girdim ve bu üç yıl içinde peçemle ilgili en büyük destekçim eşim oldu hamdolsun, hatta ailem tavır alırken yine Allah razı olsun ki o teselli verdi, arka çıktı. Hâlâ da bu konuda hayır destekçim olmaya devam ediyor kardeşim, Rabbim senin de bu korkunu gidersin emin kılsın, evlenmeden önce tam peçe yapamıyordum; fakat eşime yapmak istediğimi söylemiştim ve o -sen istersen ben tabii ki daha çok isterim demiş ve sevinmişti, öyle de oldu hamdolsun. Rabbim sana da hayırlı bir destekçi nasip etsin kardeşim.

 • Reply Adsız 3 Aralık 2014 at 14:52

  Ben 14 yaşındayım çok takmak istiyorum allah bana ve isteyen herkese nasip etsin ( AMİN)

 • Reply Adsız 8 Mart 2015 at 20:24

  Selamun aleykum. Ben hemen hemen 1 yildir pece takiyorum. Evliyim Allahu zulcelal nasip ederse bir evladim olacak bir ay sonra. Fakat ailemin tepkisi akrabalarin tepkisi hic umrumda olmadi. Cok bicaladim bunaldim cikarmak istedim. Sorum su ki takinca cikaramamak gibi birsey varmi?

 • Reply Pınar 5 Mayıs 2015 at 18:23

  25 yaşındayım izmirde yaşıyorum peçe takmayı çok istiyorum tepkiler büyük ve ben bu sınava girme cesareti diliyorum Allahtan

 • Reply Ayşenur 3 Ocak 2016 at 23:35

  Selamun aleykum ben pece takmak istiyorum ama ailem cok tepki veriyor napicam bana biseyler soyleyin����

 • Reply Adsız 17 Mayıs 2016 at 17:59

  Bende pece takiyorum henüz dört ay oldu ve cok fazla tepki alıyorum hem akrabalarimdan hemde çevreden kırıcı ve agsaliyci bakışlar çok zoruma gidiyor ve böyle daha çok dikkat çekiyor sun diyorlar işitci diyor lar çok zoruma gidiyor canım çok sıkılıyor hiç alışkın değilim üzülüyorum 🙁

 • Cevap Bırak