Tavsiyeler - İpuçları

Sadece Peçelilerin Bileceği 15 Şey

4 Ağustos 2014
1- Peçenin altından gizlice yürütülen yiyecekler
2- Sıcak günlerde yüzde aniden oluşan sivilceler,kızarıklıklar
3- Hoca zannedip gördüğü yerde fıkhi sorulara boğan teyzeler
4- Yüz açıkken bir erkek geldiğinde etraftaki örtülerle yada saklanmaya müsait yerlerle kendini kamufle etmeye çalışmak
5- Defalarca kez ‘hangi tarikata mensupsunuz’ sorusuna muhatap olma
6- Kalabalık ortamlarda umarsızca gülme, dil çıkarma, somurtma, sakız çiğneme özgürlüğü
7- Tüm peçelileri tanıyacağımız yanılsaması (‘şu geçen peçeliyi tanıyor musun, bak aynı sen gibi?’ – ‘benim de peçeli bi arkadaşım var kesin bilirsin’)
8- Eve misafir geldiğinde fütursuzca sarfedilen ‘aaa sen evde böyle miydin??’ tepkileri
9- Bir çocukla karşılaşıldığında kendini sevimli gösterebilmek adına ard arda göz kırpmak (sağ sol sağ sol sağ sol)
10- Peçeyi çıkarınca ilk iş olarak yapılan: parmakların ıslatılarak kaşların düzeltilmesi
11- Yüzünü kapatmışsında gözünü niye kapatmadın?! sorusuna maruz kalma
12- Dışarıdakilerin istisnasız seni tekvando ustası sanmaları
13- Bazı ortamlara girdiğinde kendini her an saldırılara karşı taarruzda bulunmaya hazır samuray gibi hissetmen
14- Otobüs minibüs havaalanı gibi toplu yerlerde potansiyel terörist(!) olman

15- Seni zorla başı, yüzü kapatılmış, belki küçük yaşta evlendirilmiş, hayattan zevk almayan bir zavallı(!) sanırlar ama sen dünyanın en özgür insanısındır. 🙂


Hazırlayan: Birdünyalı & MeçhulSeyyah

Bunları da Okuyabilirsiniz

40 Yorumlar

 • Reply Müslim 4 Ağustos 2014 at 16:14

  1 ve 9 a çok güldüm 🙂

 • Reply Rabia Erin 4 Ağustos 2014 at 16:14

  Çok güzel anlatilmis. Biz bu zorluklarla da mutlu oluyoruz. Çok şükür.
  Bide başörtülü kadinlar
  Bizi görünce su lafi söylemesi
  Ben yüzümü kapatmiyorum
  Sanki kotu birimiyim ben demesi.
  Siz abartoyorsunuz demesi de var.

 • Reply melzo kilec 4 Ağustos 2014 at 19:35

  Evet, birçoğu doğru…

 • Reply Samira 5 Ağustos 2014 at 10:13

  Tek kelimeyle harrika… Hemen hemen hepsini yaşıyorum 😉

 • Reply Adsız 5 Ağustos 2014 at 10:13

  Çok güzel gerçekten tamda yaşadıklarımızın ifadesi olmuş 🙂 Allahh sizden razı olsun 😉

 • Reply Yolcu 5 Ağustos 2014 at 10:14

  S.a ellerinize saglık gercekten guzel olmus her zorlugun arkasında bir kolaylık vardır hepsi guzel ama 15. Guzel insanın iradesiyle yaptıgı herseyden guzel karsındaki bunu bilmiyorlar onlar insanlar önünde köleyken peçeliler iki dunyadada özgürdürler inş….

 • Reply Adsız 6 Ağustos 2014 at 19:26

  🙂

 • Reply TheBulut 7 Ağustos 2014 at 10:20

  Bayıldım 🙂

 • Reply Adsız 7 Ağustos 2014 at 18:16

  Kış soğuklarında peçe altına sokuşturulan mendille burun silme çabası da ilk 20ye girer bence 🙂

 • Reply Adsız 9 Ağustos 2014 at 16:04

  Guzel olmuş peceli kizlar :-O

 • Reply Adsız 11 Ağustos 2014 at 12:27

  Peçeli değilim ama olmayı çoook isterdim bu sayfayı görünce bir kere daha ve bikere daha ve bikere daha imrendim sizler iyiki varsınız islamın en iyi bayrak taşıyıcılarısınız

 • Reply peçeli 12 Ağustos 2014 at 11:09

  harikaaa!!! ama yeni yazılar bekliyoruz

 • Reply Adsız 15 Ağustos 2014 at 16:27

  Ben inancımı farklı çerçeveler'de yaşayan bir kadın olsam'da , tüm peçeli kadınların tıpkı bizler gibi özgürce hareket edebileceği bir toplum yapısını arzuluyorum, insanlar inançlarını sivil yaşamda hür bir şekilde yaşayabilmeli ,lakin çoğunluğun peçesiz olduğu ülkelerde peçeliler sadece önyargılarla yaşayabiliyor fakat diğer ülkelerde peçesiz ,saçı açık veya gayrimüslim kadınlara karşı nefret suçu ,taciz , ve yargılama söz konusu , umarım insanlar dilediği giyim , inanç ve inanış tarzını toplumsal baskılara maruz kalmadan yaşayabilir.

 • Reply Adsız 17 Ağustos 2014 at 17:18

  Sizin gibi güzel kalpli insanlarin varligini bilmek çok güzel, guzel düşüncelerinizi bizimle paylaştiginiz için sagolun adsiz kardeşim 🙂

 • Reply Çatlak Prof 20 Ağustos 2014 at 12:35

  Elbette çirkinliği ile çirkefliği, ahlaki dezenformasyonunun SAÇIÖRTÜLÜ kızların yüzlerindeki makyaja ve elbiselerindeki çıplaklığa yansıdığı şu rezil çağda, çağdaşımız olan bacıların Allah'ın emrine takva ile boyun eğip peçe takması ve en büyük zinet sayılan yüzün insanlardan saklanması takdire şayan büyük bir saygı ile karşıladığım sansasyonel bir eylemdir ve aynı zamanda oldukça da muhteremdir.

  Lakin bacılara nasihatım odur ki; bizim amellerimiz ve eylemlerimiz çağın literatürüne resmi bir eleştiri profilinde ve daha fenası saçıörtülülere nisbet mesabesinde ise burada ciddi bir problem vardır. Birinci maddede geçen "modamız" ibaresi okurken zihnimi oldukça rahatsız eden bir husus oldu. Bizler bu çağa karşı dik duruşumuzla ve imanla dolu amellerimizle "Rabblerine iman etmiş bir avuç genç" olmaklıkla şeref duyan kitle olarak, amellerimizi açıklarken de aynı şekilde referans aldığımız kaynaklar Kur'an ve Sünnet yine kelimelerimiz de bu iki kaynaktan alınan kelimeler olmalıdır. Yoksa mesele basit bir köşe kapmaca olayına döner, peçe takmak gibi takvalı bir amel altında edebini de barındırmayan basit bir aksesuar parçasına döner.

  Bugün sizin şahsınızda bizler, saçıörtülülere ateş püskürürken onlara yönelttiğimiz en büyük eleştiri onların örtünün şerefi sayılan edebi tam anlamıyla tatbik etmemelerinden ileri gelmektedir.

  Ameller kendisine yapılan Mabudun büyüklüğünden ötürü büyük bir özen, ağırbaşlılık ve edep gerektirmektedir. Amelinize gıpta ile bakışımızı sözlerinizdeki modernize olmuş kelamlarla veya süslü bir takım vecizelerle basite indirmeyin Allah için.

  Selam ile..

  Muhammed Devrim

 • Reply Peçeli_Yobaz 26 Ağustos 2014 at 19:42

  Harika olmus gercekten helevPece altından yurutulen yiyeceklerin haddi hesabi yok ^ ^

 • Reply Adsız 29 Ağustos 2014 at 14:48

  Allah razı olsun Muhammed devrim…

 • Reply Adsız 2 Eylül 2014 at 18:42

  Bikinili olsun ,Açık olsun, peçeli olsun , burkalı olsun , yeterki insan, "insan" olsun, Allah'ı sevmek ve islamiyetin güzelliklerini yaşamımızı daha uygar ve yaşanılabilir kılmak için bir vesile etmek ve insanlar içinde tesettürümüzle değil güzel ahlak ve bilgimizle dikkat çekmek hepimizin dileği olmalı.

 • Reply Melih Çatakçin 15 Eylül 2014 at 20:54

  öğrendiğimiz iyi oldu 🙂 özellikle 6. madde

 • Reply ‫كارا بولوت قيذام نور‬‎ 18 Eylül 2014 at 18:52

  Ve yukarıda kardeşin dediği doğru ben başörtüsüz insanları anlarımda peçeliyim diye başörtülü bayanların garibine gitmesi zoruna gitmesi. SAnki suç işlemişiz gibi. Tuhaf bakışları. komik gerçekten 🙂 😀

 • Reply Adsız 30 Eylül 2014 at 18:26

  Ben peçeli değilim ama peçeli insanlara karşı aşırı bir sempatim var 🙂
  Hoş olmuş 🙂

 • Reply Çatlak Prof... 9 Ekim 2014 at 11:00

  Esselamu Aleyke Men İttebeal Huda…

  Bismillah… Elhamdulillah…
  Sanırım sözlerim biraz yanlış anlaşıldı. Elbette Adsız adlı şahsın anladığı yönde bir yorum değildi benim değerlendirmem. Allah'ın emirlerine karşı nankörce yaşayan açık, bikinili vs. şahıslara karşı elbette saygıyla yaklaşmıyorum ve onlar Allah'ın emrine uyana kadar işledikleri haramlardan ötürü buğzediyorum. Allah'a karşı kul olamayan bir varlık nasıl insan olabilir ve bu yeryüzünü Allah'ın yine kendisine yüklediği misyon gereği imar ve ıslah edebilir. Kendi nefsini kendini yaratana karşı ıslah edemeyen bir varlık nasıl insan olmaklıkla başkalarını ıslah edebilir ve iyilikte bulunabilir. İyilikte bulunsa dahi kulluğu olmadığı sürece bunun Allah (azze ve celle) katında zerre-i misgal değeri ve ağırlığı yoktur. İyilik kurtarsaydı müşrik olarak ölen Ebu Talib'i kurtarırdı.

  Allah güzeldir ve güzel olanı sever derken biz açık saçıklıkla fuhşiyata teşvik edenleri ya da ahlaksız saçıörtülüleri ya da şu kalbim temiz diyerek dini öteleyen laik yobazlardan bahsetmiyoruz. Gerçek güzellik Zariyat-56 gereği Allah'a adam gibi kul olmak ve nefsimizi O'nun büyüklüğü karşısında ayaklar altına almaktan geçer. Allah (azze ve celle) bir ayetinde "O gün kimi yüzler de vardır ki ışıl ışıl parlamaktadır" demektedir. Allah güzelliğin sınırını belirledi. Amenna ve Saddakna.

  Benim nasihatımın amacı peçeli olan bacılarımın bunu ilmi bir üslup ve peçeye yakışır bir ağırlıkla yapmaları hususunda idi. Aksi halde ben kesinlikle Allah'ın emrine boyun eğen peçeli bacılarımı, insanlıkları ne kadar iyi olursa olsun açık saçık kimselerle kesinlikle kıyas bile etmem.

  Üstelik Allah bizi dünyaya insan olalım diye değil -ki zaten gönderilen herkes insandır- kul olalım diye göndermiştir. Dünyaya insan olarak gönderilen varlık ya Allah'a kul olup tüm ilahları koşulsuz reddiye çekerek Ahsen-i Takvim ve Eşref-i Mahlukat seviyesine yükselir ya da heva ve hevesibe ya da tağutlara kulluk yaparak Esfele Safilin seviyesine düşer yani hayvanlardan daha aşağı…

  Allah'ın dinine dürüst yaklaşalım. Tahrif etmeyelim, bozmayalım, değiştirmeyelim. Allah Maide-54'te müminlerin diğer insanlarla olan hukukunu şu şekilde belirlemiştir." Onlar mü'minlere karşı alçak gönüllü, kafirlere karşı ise onurlu ve şiddetlidirler…" Mümtehine-4. ayette buna diğer bir örnektir. Bizim insanlara karşı hukukumuz herşeyde olduğu gibi Kuran ve Sünnet doğrultusunhda olmalıdır. Yani Vela ve Bera..

  Velhamdulillehirabbilalemin…

  Muhammed Devrim…

 • Reply peçeli sofiye 22 Ekim 2014 at 14:44

  yüzde 95 oranında başı örtülü hanımlardan hakaret yiyorum bu çok garip ve komik bi durum aslında 🙂 Hadi erkek nefsi fıtrat itibariyle bunu kaldıramıyor olabilir çünkü nefsi öyle bir şey görmek istemiyor ama benim anlamadığım bi kadın nasıl peçeme yada çarşafıma laf ediyor .. sanki yüzümü gözümü görmek onu ne ilgilendiriyor ayrıca ALLAH Teala bu bedeni bana emanet etmiş istediğimi yaparım bu kimseyi ilgilendirmez.Küfür eden mi dersin hakaretler yağdıran mı dersin tüküren mi dersin türlü türlü şeyler … hııııı buarada geçen gün [ben bir dini kreşte hocalık yapıyorum haftaiçi mecbur dışarı çıkmak zorunda kalıyorum] hocalık yaptığım subyan okuluna giderken karşıdan çarşaflı bi kadın geliyordu yanıma yaklaşırken biraz duraksadı bende selam verecek sandım kısık bi sesle Selamün Aleyküm dedim bana baktı baktı bağırıp hakaretler savurmaya başladı şok oldum selamımı bile almadı.Bende çarşaflıyım lafı çarşafıma değil ki lafı yüzümdeki o basit bi kumaş parçası olarak gördükleri peçeye (!) Buda bizim imtihanımız kardeşlerim peçemiz bizim imtihanımız hamd olsun.Rabbim sekarat anına kadar bu peçeyi çıkartmayı nasip etmesin inşeALLAHu Teala .. Bide son bişey söylemek istiyorum Hazreti Zeynep Validemiz çocukluğundan vefatına kadar peçeliymiş onun yüzünü haram tek bir kiişi bile görmemiş …

 • Reply Adsız 26 Ekim 2014 at 12:16

  Bu sayfaya bayılıyorum gerçekten sık kulanılanlarımda ekli hatta 🙂
  Peçeli değilim ama ne kadar isterdim olmayı.. Rabbim bana da nasip eder inşallah 🙂 Esselamu Aleykum 🙂

 • Reply kübra balcı 26 Ekim 2014 at 12:16

  Güzel anlatmışsınız arzu halinizi.Peçeli olmamama rağmen bir çok maddeye ben de maruz kalıyorum

 • Reply LoveMeorLeaveMe 28 Ekim 2014 at 18:04

  Bayıldım! Bu blogun yazarı her kimse bloglarda da kalmamalı..

 • Reply İsminiVermekİstemeyenOkuyucu 28 Ekim 2014 at 18:05

  Dışarıda rahat rahat yiyip içmek mi bir bayan için uygun değil? Nerde geçiyor bu? Ayet mi hadis mi? İslam dini her zaman kolaylığı emretmez mi? Kolaylık peçenin neresinde? Lütfen takva kısmını katmadan sorumun bu kısmını cevaplarsanız sevinirim. "Allah kolaylığını veriyor" cümlesi yeterli değil maalesef.
  Ben de başörtülüyüm, giyimime, davranışlarıma dikkat ediyorum ancak peçe takmak kısmında sizinle aynı görüşte değilim.
  İnşallah karşı görüşlü yorumları da yayınlıyorsunuzdur.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 28 Ekim 2014 at 18:13

  "İsminiVermekİstemeyenOkuyucu" dışarıda yemek yeme ile ilgili yorumunuzu tam anlayamadım. Peçe konusunda farklı düşünebilirsiniz elbette, saygı dahilinde yazılan her görüşü yayınlıyoruz.

 • Reply Adsız 8 Kasım 2014 at 15:36

  Selamünaleyküm Allah senden razı olsun kardeşim sana akıl danışacağım.ben de peçeliyim rabbime şükür elhamdülillah.bir kız evladım var erginlik çağında..ısrarlarıma rağmen kapanmıyor.çok da baskı yapmak istemiyorum ama yavrumun günaha da girmesini istemiyorum.son günlerde bana mayoyla bikiniyle denize girmek istediğini,diğer arkadaşları gibi giyinmek istediğini söyledi şeytanın vesveseleri bunlar dedim ona kapanmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu anlatmaya çalıştım ama dinlemiyor.dün kavga ettik bu yüzden biliyorum bu benim imtihanım ama yavrumu doğru yola sokmak istiyorum ne yapabilirim kardeşim yardım lütfen..

  1 Kasım 2014 09:21

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 8 Kasım 2014 at 15:44

  Aleykum selam Adsız kardeşim, sizin sorunuz bizi biraz aşabilir. Çocuk eğitiminde başörtüsü nasıl sevdirilir bunu uzman birine danışsanız daha iyi olur. Kız çocuklarına başörtüsü küçük yaştan itibaren sevdirilmeli. Başörtüsü ile büyümeli yani. Zor bir durum… Allah yardımcınız olsun..

 • Reply İsminiVermekİstemeyenOkuyucu 10 Kasım 2014 at 14:33

  Yorumumu ve sorumu yanlışlıkla bu girdiye yollamışım, bir sonrakinde geçen yemek yeme kısmı için yazmıştım.

 • Reply Adsız 26 Kasım 2014 at 21:10

  birde şu var çantada bıçak yada biber gazı taşımak ben ondört yaşımda olmama rağmen her gün antreman yapıyorum malum gündemdeki olaylar ve hele ki doğuda yaşıyorsanız.

 • Reply adsız 28 Aralık 2014 at 00:19

  7. 8. Ve 15. e çok güldüm. Harika olmuş. Bir tanede ben ekleyeyim 16. Tam hicabi giyinip disari cikmak uzereyken 2 yasindaki cocugunuzun ""Anne piiiçe (peçe)" diye elinde pecenizle yaniniza koşmasi tarifi olmayan bi duygu peceli ve cocuklu olanlar bilir 😉

 • Reply Adsız 23 Şubat 2015 at 10:18

  ebu yaser
  selamunaleykum. ben tıp okuyorum ve inşallah doktor olacağım ve hastanede sizleri gördükçe gerçekten içimi büyük bir mutluluk kaplıyor.Allah sizden razı olsun.Allah hastaneye düşürmesin bacılarımızı ama eğer görür isem hastanede bütün imkanlarımla yardımcı olacağım çünkü siz İslam'ın Meryem lerisiniz.Allah hepinizi muhafaza buyursun.selamunaleykum.

 • Reply Adsız 26 Mayıs 2015 at 20:50

  Eskiden olsa sadece insan haklarindan dolayi hūmanist yanimla elimdem geldiğince saygili davranirdim peçeli ve çarşaflilara.
  şu da var tabii bizleri görūnce birakin selam vermeyi seytan gormus gibi bakanlar da var.
  hani bu tutum tek tarafli degil.
  ayrica siyah carsafin dini gereklilik oldugunu da dusunmuyorum hatta pecenin sadece icimde önleyemediğim bir sempati var.
  mūhendisim böyle bir çevrem de yok( ailede carsafli ve renkli esarpla pece yapan var ama acikcasi biri es zoruyla carsafli digeri renkli basortuyle cok tuhaf duruyor ve surekli tesetturle ilgili ahkam kesiyor) oturdugum muhitte k
  apali genc kiz bile cok az ama peceyI cok hos buluyorum.
  bu halime anlam da veremiyorum ya nasip olur da umre ye gidersem orada pece takmayi denicem insallah
  dualarInizda ummetin tum kadinlarini yani bizleri unutmazsiniz insallah selametle kalin.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 26 Mayıs 2015 at 20:53

  Adsız kardeşim, evet dediğiniz gibi selam vermeyenler kötü bakanlarda var. Bu tutumun tek taraflı olmadığının farkındayız. Rabbim onlara da bizlere de bilinç versin.. Allah en kısa zamanda umreye gitmeyi nasip etsin. Selam ve dua ile..

 • Reply hira 13 Temmuz 2015 at 10:48

  özellikle görmüş olduğum küçük çocuklara sevimli hareketler yapmaya çalışıyorum benden korkan çocuklarda oluyor bu duruma alıştım sanırım özellikle bir gün çocuğumun beni bu şeklimle sevmiyceğini düşünürdüm hep ve çok üzülürdüm ama benim küçük bebeğim peçemi taktım mı hemen alkışlamaya başlıyor tabi biliyor onu gezdireceğimi bana birazda zorluk çıkarıyor sürekli yüzümü açmaya çalışıyor bunu bir oyun haline getirdi oda bu duruma alışır umarım.

 • Reply Adsız 9 Aralık 2015 at 16:56

  Peçeli değilim ama sırf siyah giyindiğim için bende aynen bunları çokça yaşıyorum.. Ama bir yandanda çok güzel oluyor kendini muhafaza açısından.. Tek üzüldüğüm yönde şu ki insanlara sanki peçe ,peçeyi geçdim dikkat çekmemek için siyah giyinmeyi bile kötü gösterilmesi insanların şeriat kurallarından itmek beni çok üzüyor..

 • Reply Yasemin Varol 3 Ocak 2016 at 23:34

  Bende peceliyim ve bunları istisnasız yaşıyorum çevremde herkes tepkili babam eve almiyo ama ben özgürlüğümü savunmaya devam edicem

 • Reply Alya Son 17 Mayıs 2016 at 17:58

  Bismillah
  Sırf 6. Madde için peçe takılır! 🙂

 • Cevap Bırak