Röportajlar

Peçenizle Gurur Duyun! (Röportaj)

31 Temmuz 2014
Danimarkalı Ummu Mucahid ablamız ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Faydalı olacağını umuyoruz.
Kaç yaşında peçe taktınız?
16 yaşında peçe taktım elhamdulillah. Hayatımda yaptığım en iyi şeylerden bir tanesi diyebilirim. Allah’a sonsuz şükürler olsun. Şuan 26 yaşındayım. Tam 10 sene önce ilk defa peçe takmıştım.
Peçe yapmaya nasıl karar verdiniz, ne etken oldu?
Peçe giymek benim için doğal oldu, çünkü yavaş yavaş her konuda kendimi elimden geldiği kadar geliştirmeye çalışıyordum. Mesela oruçta sadece farz olanı değil nafilelere de başlamıştım, namazın sadece farzlarını değil nafileleri de kılmaya başlamıştım. Her konuda daha “iyisini” yapmaya gayret gösteriyordum. Sonrada sıra kapanmaya geldi…  Kendi kendime  “en güzel kapanış şekli ne? Allah en fazla hangi giyimden hoşlanır diye” sormuştum..  Sonra peçe hakkında bir yazı denk geldi ve okudum ve emin olmuştum ki peçe en iyisiydi. Diğer ibadetlerim gibi bu konuda da (kapanma konusunda da) daha iyisini tercih etmem gerektiğini düşündüm. Kur’an’da, Sünnette ve Selefi salihin zamanında peçe konulu bir yazı okumuştum. Bu yazıyı okuyunca anladım ki Allah’ın rızasına en uygun örtünme şekli peçe…  Ve hemen başladım. Hayatımdaki en güzel günlerdi, çok mutluydum. Tabi biraz zorluklar gördüm ama hiç kafaya takmıyordum. Önemli olan insanların rızası değil, Rabbimin rızası.
Neler hissettiniz?
Kendimi çok mutlu hissediyordum. İyi bir karar almıştım… Ve elhamdulillah hayatımın en iyi kararlarından biri oldu. Çünkü peçeyle beraber gelen hayat tarzı çok güzel.
Birde Allah beni peçe nedeni ile çok kötü şeylerden korudu. Başıma belki kötü şeyler gelebilirdi peçeli olmasaydım.
En basit örneğe bakacak olursak, beni kötü kararlardan korudu. Dinden uzak olan insanlar (evlilik konusunda) istemedi. Bu konuda beni koruduğunu düşünüyorum. Çünkü dininden uzak olan biri ile evlenmek sadece kişiye zarar vermiyor, gelecek nesiller (çocuklar) için de çok etkisi olacak.
Peçe beni yanlış bir evlilik yapmaktan korudu. Bu bile yeter benim için…
Onun dışında çok güzel bir duygu. Biliyorsun ki sen Allah’ın en sevdiği şekilde giyindin, kapandın.  Ve herkesten farklı olman bile sana güç veriyor. Çünkü doğru yolda olan insanlarda çok az.. Peygamber (s.a.v) söylediği gibi: “İslam garip başladı, başladığı gibi (bir hale) dönecektir. Ne mutlu gariplere” (Muslim)
Ne mutlu bize!
Aileden ve akrabalardan bir tepki aldınız mı?
Ben peçe takma kararı aldığımda akrabalarımın ne düşüneceği hiç aklımın ucuna bile gelmemişti, çünkü ben başkalarını memnun etmek için bir hayat yaşamak istemiyorum. (öyleki zaten herkesi asla mutlu edemezsin.) Önemli olan Allah’ın senden razı olması.
Annem kendisi dindar bir insan ve bizleri de öyle yetiştirdi elhamdulillah. Ama peçe konusunda beni desteklemiyordu. Çünkü okulumu bitirmemi istiyordu (Liseye gidiyordum o dönemler). Ama kararlı olduğumu görünce başka bir şey söylemedi. Ve Subhanallah 6 ay geçmeden annem kendisi peçe giymeye başladı.
Bu da bana şunu öğretti ki Allah kalpleri evirip çevirendir. Yeter ki doğrular üzerinde sabr edelim. Gerisini Allah getirecektir.
Annem ilk önce peçe giymeyeyim diye benimle mücadele etti ve sonrada kendisi peçe giymeye başladı. Ve bununla beraber arkadaşlarımdan da (zamanla) peçe giymeye başlayanlar oldu. Şuan bir çok arkadaşım peçeli elhamdulillah. Ama ilk giydiğimde ben tektim.
Dışarıda aldığınız tepkiler veya yaşadığınız olaylar nasıldı?
Danimarka gibi bir yerde tepki almamak çok zor. Her dışarıya çıktığında insanlar sana tuhaf tuhaf bakıyor, yorumlar yapıyor. Ama inan bu sadece bana güç veriyordu. (Tabi ara sıra moralimin bozulduğu oluyordu ama insan ecri düşününce Allah rızasını düşününce hiç de bir önemi kalmıyor.)
Danimarka’da peçeli olmak nasıl bir duygu? Zor mu?
Danimarka’da peçeli olmak çok zor değil. Çünkü kimse sana saldırmıyor, seni dövmüyor ama tuhaf tuhaf bakıyorlar ara sıra laf atıyorlar. Ama Müslüman dediğin zayıf olmamalı. Böyle şeyleri kafasına takmamalı. Kafirlerin benim gözümde bir değeri olmadığı için onların görüşleri ve tavırları beni etkilemiyor tam tersi kafir beni beğenmiyorsa muhakkak doğru bir şey yapıyorumdur diye düşünüyorum. Elhamdulillah. Ve inanın Allah bana göstermiyor sanki. İnsanlar bana bakınca fark etmiyorum bile, başka arkadaşlarla beraber olunca onlar “şu kadın nasıl bakıyor bir baksana” deyince fark ediyorum insanların baktığını.  Kimse bana bir şey söylemezse fark etmeyeceğim. Başka peçeli arkadaşlarla da konuşunca aynı şeyleri söylüyorlar. Galiba Allah bize göstermiyor onların bakışlarını veya alıştık galiba. 🙂
Şuan Medine’de yaşıyorsunuz. Danimarka ile orayı karşılaştırın desek?
Danimarka’da mücadele gösteriyorsun, güçlü duruyorsun. Çünkü herkesten farklı bir hayat tarzı seçmişsin. Göze batan bir hayat tarzı. Onun için imanın lezzeti daha güzel daha farklı oluyor. Danimarka’ya sabrettim sonra Allah bana Medine’nin yolunu açtı elhamdulillah. Şuan ailemle beraber Medine’de yaşıyoruz. Evlenip buralara geldim ve burada herkes benim gibi peçeli. Peçeli olduğumu fark etmiyorum bile. Tatillerde Danimarka’ya geri dönünce peçeli olduğum aklıma geliyor 🙂 Ama her iki yerde de peçeli olmaktan memnunum elhamdulillah. Müslüman yere göre değişmemeli, doğrusu neyse onu yaşamalı ve insanları takmamalı, umursamamalı. Biz kimse için yaşamıyoruz ve kabrimizde tek başımıza olacağız. Hesap gününde de tek başımıza olacağız. Başkası için yaşasam o hayattan ne tat alırım ne de mutlu olurum. Ama Allah için yaşayınca kendimi canlı hissediyorum, mutlu hissediyorum. Ve Allah’la olan ilişkimin daha da güçlendiğini hissediyorum. Bu da bana çok büyük mutluluk veriyor.
Allahu Teala bana hak etmediğim iyiliklerde bulundu. O’na ne kadar şükretsem az. Bu nimetlerden biriside peçeli olmak.  Çünkü sadece hayatımda peçeden dolayı gördüğüm güzellikleri düşünsem bu bile peçe giymek için yeterli bir sebep (ki ahretteki ecrini saymasak bile.)
Son olarak Türkiye’deki peçeli kardeşlerinize ne tavsiye edersiniz?
Ölünce kabirde tek başımıza olacağız, kimse bizimle beraber olmayacak. Ne annemiz, ne babamız, ne sevdiklerimiz… Bunun için sadece Allah’ı memnun etmeliyiz. O neyi seviyorsa onu sevmeliyiz. O neyi sevmiyorsa ondan uzak durmalıyız. Bu kapanma konusu (tesettür) içinde geçerli. Allah katında en güzel örtü hangisi? Allah bizim nasıl kapanmamızı istiyor? Önemli olan bunlar, gerisi önemli olmamalı. Zaten asla herkesi mutlu edemeyiz. Ona göre de hayatımızı başkalarının isteklerine göre değil, Allah’ın istediği şekilde yaşamalıyız.
Peçe giyince toplumda farklı oluyorsun. Garip oluyorsun. Ama zaten ilk Müslümanlar da böyleydi. Bununla beraber gelen iman lezzeti her şeye değer.
Son olarak peçenizle gurur duyun. Yanlış olan siz değilsiniz, yanlış olan onlar. Bu toplumun anlayışı…
Bunu asla unutmayın.
Ummu Mücahid ablamıza bu güzel tavsiyelerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Allah onu ve bizleri hidayetten ayırmasın.

Bunları da Okuyabilirsiniz

9 Yorumlar

 • Reply Toprak 2 Ağustos 2014 at 19:57

  Âmiiin…

 • Reply Gurretiayn Kafkasya 20 Ağustos 2014 at 10:22

  Allah razı olsun

 • Reply Adsız 27 Ağustos 2014 at 19:27

  Selefi salihin mi ?
  Biz seni anladık peçeli kız
  Tesekkürler..

 • Reply Nazik Tpc 28 Ekim 2014 at 18:04

  Ben bu yazıyı okuyunca biz Türkiye'deyiz dedim, kendi kendime. Bir siyah pardesü ile okula girince olay oldum. Düşünsenize bir de peçeli gireceğim, beni okuldan atarlar. Valla tebrik ediyorum bu can ablayı.

 • Reply Tuğba Kadıoğlu 14 Mart 2015 at 16:42

  "Allahın rızasına en uygun örtünme şekli " diye ifade edilmiş peçe. Öyle olsaydı Kuranda tam da bu şekli emretmez miydi Rabbimiz. Tabi ki de Takabilirsiniz. Bunu sorgulamak kimsenin haddi değil. Fakat bunu dinin gereği, takvanın ölçütü olarak göstermek Kurana iftira olur. Tesettürün nasıl olması gerektiğini rabbimiz açık bir şekilde emrediyor

 • Reply Adsız 13 Temmuz 2015 at 10:29

  Bende lise öğrencisiyim ummu mücahid ablamızda liseye peçeli olarak mı gitmiş acaba bizim burda okula almazlar ki

 • Reply Meryem Nisa Akpınar 13 Temmuz 2015 at 10:49

  ÇOK TEŞEKKÜRLER

 • Reply Unknown 3 Ocak 2016 at 23:35

  ben imam hatip lise ogrencisiyim bu sene ramazanda pecelendim ve okul zor sikintili olsada devam ediyorum Allah rizasi icin ,Allah herkeze nasip etsin..

 • Reply Ummhuzeyfe 24 Mart 2016 at 19:05

  SubhanAllah, ne kadar güzel bir iman.Rabbim abladan razı olsun. Ne olur bana da dua edin inşaAllah, Rabbim bana da nasip etsin ve isteyen tüm kardeşlerime. Allah bizi Kuran ve sünnet yolundan ayırmasın, Allahumma amin.

 • Cevap Bırak