Sizden Gelenler

Peçe Takıyorum, Çünkü..

15 Ağustos 2014Peçe Takıyorum, Çünkü

1- ” Modamızın sınırlarını iffetimiz belirler ” düsturuyla asrın tesettürü hedef alan bütün çirkinliklerine -LA- diyebildiğim bir örtü şekli .
.

2- Dışarıda yürürken sadece giyinişimle birsürü insana islamı hatırlatabildiğim bir örtü şekli (istemeden kendilerine korku ve endişe duygularının hala zirve yapabileceğini de hatırlattıklarım oluyor tabi 🙂

3- Karşı cinsin gözlerine malzeme verebilme olayını en aza indirgeyen bir örtü şekli ( bu şekilde hayal dünyalarında benimle ilgili cici düşünceler yerine kara şimşekler çaktırabiliyorum 🙂

 4- Kadını meta olarak gören şu sistemden onu çekip çıkaran ve özgürlüğün ufuk çizgilerini aştıran bir örtü şekli .. ( uçan hali olarak düşünebilirsiniz :))

5- Beni , aslında bir bayan için uygun olmayan ama kaniksadığımız durumlardan alıkoyan bir örtü şekli olduğu için .. ( bkz : dışarda rahat rahat oturup yiyip içebilme olayı)

6- Beni gördüğünde ürkek ve çekingen duran, benimle kendisinin hiçbir ortak noktası bulunamayacağını düşünen kardeşlerimle diyaloga geçme fırsatı bulduktan sonra, gözlerindeki önyargının çöküşü ve akabinde beliren saygı ve muhabbetin oluşmasını sağlayan bir örtü şekli .. ( biz buna devrim diyoruz 🙂

7- Ve yine dışarda tesettürlü olmayan kardeşlerimle olan diyalogumuz sonrası ” aslında ben de isterdim peçe giymeyi ” sözlerini söyletebilen , onlara gayrıihtiyari islami fıtratlarını hatırlatan bir örtü şekli ..

 8- Toplum içinde art niyetli insanlarla arama, ” bez ” özelliğini kaybedip ” duvar ” örebilen bir örtü şekli ..

 9- Salaş ve laubali insanlara ; ” ülkenizin topraklarından farklı bir ülkenin elçiliğine adım attığınızda hissettiğiniz, burası yabancı bölge, dikkatli olmalıyım, içerdekinin dokunulmazlığı var ” hissini veren bir örtü şekli ..

10- Bana, yürürken, başını dik tut (ama önüne bak 🙂 ) diye fısıldadığı için peçe takıyorum.. Saygıyla bakan , şüpheyle bakan , acaba bombayı neresine bağladı diye irdeleyen gözlerle bakan insanların arasından geçip giderken attığım her adımda bana devrim yaptığımı hissettiren bir örtü şekli olduğu için ..

Peçeliyim.. ve peçemi seviyorum..

Fatma Tuncay

Bunları da Okuyabilirsiniz

9 Yorumlar

 • Reply Rabia Erin 16 Ağustos 2014 at 18:41

  Çok güzel ve özgürce duygular bunlar
  Peçeyi seviyorummmm 🙂

 • Reply Adsız 2 Eylül 2014 at 18:42

  Cok guzel bunlar :))))

 • Reply elif 22 Ekim 2014 at 14:44

  YAZILARINIZI paylaşabilir miyiz?

 • Reply Nazik Tpc 28 Ekim 2014 at 18:04

  Maşallah, barakallah demek düşer bana. Ama şunu da açık yüreklilikle dile getirmek istiyorum ki ben -yanlış anlama, peçe karşıtı bir insan değilim- bir türlü ısınamıyorum. Denemekten ziyade, çok düşündüm. Ama olmaz, yapamam. Nefes dahi olmakta zorlanıyorum ki zaten nefes problemim var. Nefesten ziyade aslında birazda nefis meselesi. Benim en fazla düşüneceğim şey, kara çarşaf olur o da peçesiz.
  Selametle kardeşim.

 • Reply hatice 12 Kasım 2014 at 17:14

  Ben peçe takmayi cok istiyorum cok seviyorum allh herkese nasip etsin icinde banada

 • Reply alice 1 Şubat 2015 at 00:49

  Peçe nasıl yapılır? Çarşafa girmeden peçe takılabilir mi?
  Bunları çok merak ediyorum. Ben de yapmak isterim ama kapanalı Henüz bu gün 1 yıl oldu. Şimdilik sadece kendime 5 beden büyük feraceler ve belime kadar inen başörtüler yapabiliyorum. Ki bu başörtüleri yapmayı da yeni öğrendim çünkü çevremde bakıp örnek alabileceğim tek bir kapalı bile yok =( Aslına bakarsanız ailemde kimse kapalı değil. Bana yardım edecek, tesettürü öğretecek bir ablaya ihtiyacım var. Yardım ederseniz gerçekten çok müteşekkir olurum….
  Selam ve dua ile…

 • Reply GONCA UNCU 5 Mart 2015 at 16:37

  Sizinle tanismak isterim insallah

 • Reply Adsız 10 Kasım 2015 at 10:45

  Wattpad dada aynı şey yazıyor bilginiz var mı?

 • Reply Tuba 15 Kasım 2017 at 21:18

  Peçeyi evdeyken misafir gediğinde nasıl olucak karşidakiler şasırabilirler mesela ilk gördüklerinde merak ediyorum

 • Cevap Bırak