Yazılarımız

Önyargı

20 Ekim 2013
Önyargı
Çoğu insan başörtüsüz insanlara karşı bizim önyargılı olduğumuzu düşünür. En ufak bir konuşma da “Biz sizden daha mı az Müslümanız, bizim kalbimiz temiz, önemli olan iç güzelliği, biz ne peçeli çarşaflı insanlar gördük” gibi ucuz laflara sığınırlar.
Orta okul dönemimde sırf başörtüsü nedeni ile gittiğim özel okulda bile müfettiş geldiği zaman başını açan hocalar, biz açmayıp okuldan kaçanlar için “bize kafir damgasını vuruyorlar” gibi mantıksız kelimeler sarfetmişti. Halbuki bunu ağzımıza almayı bırakın zihnimizden dahi geçirmedik. O zaman anlamıştım ki insan yaptığı hatayı savunamıyorsa eğer karşı tarafa atak yapmayı tercih eder. Durum bundan ibaret…
Eğer açık ve net olan Allah’ın emrini yapmıyorsan veya işine gelmediği zamanlar o emri çiğniyorsan evet, Müslümanlığında eksiklikler var demektir. Bu tesettürlü insanların hatalarını dile getirmekle çözülebilecek bir sorun değil. Tamamen nefsini ve seni ilgilendiren bir problem. Dile getirilen bahaneler ise genelleme yapılmadan hatayı işleyen kişileri ilgilendirir. Çarşaflı bir bayanda ahlaki problemlerin olması ne tüm çarşaflıları ne de söz konusu olan emri etkiler.
İnsan varlık olarak zaaf ve nefsine düşkün yaratılmıştır. Giydiği kıyafetler onun için dünyasını tamamen düzeltemez. Elbette ki düzeltilmesi beklenilir. Giydiği kıyafetin ağırlığına ve hikmetine uygun davranışlar sergilemesi gerekir. Fakat göstermediği zaman da bu hata genelleme yapılmadan birey üzerinden konuşulması ve çözülmesi gerekir.
Tesettürü olmayan (tesettür sadece başörtüsü değil, ayette emredilen cilbabı yani dış örtüyü de kapsar.) Müslüman bir bayanın Allah’a inancı sağlam olabilir. Ahlaki yaşantı olarak da bir çok insanın önüne geçmiş olabilir. Ama bu onun Allah’ın Müslüman kadınlar için kesin emretmiş olduğu emri yerine getirmemesi için bir bahane olamaz. Allah’a inancı ve teslimiyeti tam olan insanın bunu  hayatında amellerle göstermesi gerekir ki bu iddiasında haklı olsun.
Sadece başını örtüp tesettürün gerçek maksadından uzak bir çok insan varken olayı başörtülü-başörtüsüz diye kısıtlamanın da kısır bir anlayış getireceğini düşünüyorum.

Zira günümüzde en fazla tahrif edilen ve yanlış uygulanan emirlerden biride şüphesiz tesettür emridir. Bu konuya da inşallah ileriki yazılarımda değineceğim. Esen kalın…

Bunları da Okuyabilirsiniz

2 Yorumlar

  • Reply Adsız 20 Kasım 2014 at 23:24

    selamün aleyküm size bayılıyorum çok tatlısınız gerçekten.ben de peçeliyim bir sürü hakarete uğruyorum ama bunca şeye rağmen okuyup üniversiteyi bitirdim.ilahiyat mezunuyum vahizelik yapıyorum bir bakıma din dersi hocası da sayılabilirim:)size sorum bana edilen hakaretlere nasıl cevap vermeliyim?hiç cevap vermiyordum önceden,rabbim bildiğin gibi yap diyordum.ama artık dayanamıyorum.geçen gün otobüste açık bir bayan oturuyordu karşımda,yanında da kızı vardı.kızına şöyle dediğini duydum,bak okumazsan sen de bu kadın gibi olursun.oysa ki ben üniversite mezunuyum.o kadar üzüldüm ki hüngür hüngür ağlayarak eve geldim.Allah bizi sınıyor işte….

  • Reply Peçeli Bayan 13 Ekim 2015 at 15:09

    Bu yorum yazar tarafından silindi.

  • Cevap Bırak