Yazılarımız

Minibüste Cihad

29 Ekim 2013


Geçenlerde bir arkadaşımla beraber şehir içi otobüs yolculuğu yapmak zorunda kaldık. Yok canım, özgür kızlar gibi orası senin burası benim gezmiyoruz sadece bir iş için çıkmıştık…. Doğru ya rahat gezip tozmanın adı özgürlük(!) oldu artık.. İster başörtülü, ol ister peçeli-çarşaflı; hiç farketmiyor. Artık günümüzde özgür iradesiyle dışarlarda gezen Müslüman bir gençlik var. Diğerlerini gündeme almıyorum bile.

  ‘Aa şu mağazaya yeni bluzlar mi gelmiş’ atla otobüse, yeni bir film mi girmiş vizyona; bin minibüse, canın çok mu sıkıldı evde; bin metrobüslere.. Gez gezebildiğin kadar,  harca harcayabildiğin kadar. Vaktini, gençliğini, ömrünü harca. Daha mı radikalsin? O zaman nerde ne konferans var, hangi miting nerede yapılıyor takipte kal. Gündüzmüş, aksammış deme cihad şuuruyla bin o otobüslere!

“Sanki haram bisi mi yapıyoruz burdaa! Allah Allah, hem başörtümü de takıyorum pardösümü de giyiyorum ne var yani.. “ demeyin sakın. Zorunlu olarak bindiğim minibüs ve otobüslerin halini gördükten sonra harama bulaşmadan bu toplumda nasıl bir yerden bir yere gidilir diye kara kara düşünmeye başladım ve hatta bunun üzerine bir tez yazmaya bile karar verdim.  Öyle ki, fıkıh hocalarına hocam günümüzde külüstür de olsa araba sahibi olmak her Müslüman erkek ve kadına farz mıdır diye bir soru yöneltmek aklımdan geçmedi değil. Ben mi bu ortamlara girince birden insanlar kalabalıklaşıyor diye düşünüyorum bazen. Bu da hüsni zannımdan olsa gerek. Zira bu özgür Müslüman kızlardan bu konuya dair pek bir hayıflanma göremedim.

Geçen de hayatımın en ilginç sorulardan birini aldım bir arkadaştan.
“Sence peçeli bir kız zorunlu kaldığı için bisikletle bir yere gidebilir mi?”
Ciddi mi soruyor diye yüzüne baktım. Evet, gayet ciddiydi. “Nerden çıktı ki bu simdi?!”
“Kursa gitmek zorundayım ama otobüsler kalabalık oluyor, ortamdan rahatsız oluyorum. Kursta yatılı kalmaya da ailem sıcak bakmıyor.. Ee bende düşündüm ki belki bisikletle gidersem bu soruna bir çare bulurum.”

Ahh canım kardeşim ne duruma düşürdüler bizi. Bir yandan çıkmaz sorununa mı cevap vereyim yoksa kendinden feragat edip peçelilerin imajını sarsmaması için ricada mı bulunayım bilemedim.
Sana bu soruyu sorduranlar utansın. Utanın ey millet!
Baban fazla mesai yapsın, hatta bizler de patik çorap satalım sana bir ‘Şahin’ alalım ama binme o bisiklete diyesim geldi.

Zaten sadece bir gün binse toplumdan gelecek olumsuz tepkilerle bir daha hayatta binmezdi. Dilersen dene dedim. Pek iç acıcı konuşmamış olmalıyım ki ondan da vazgeçip kara kara düşünmeye başladı.

Evet insanlar, biz düşünüyoruz. Nasıl olur da minibüste yanıma bir erkek oturmaz problemini ve otobüsten birilerine dokunmadan inme problemini senelerdir çözmeye çalışıyoruz.  Havuz problemlerinden çok daha önemli problemlerimiz var bizim. X’in Y’nin belli olup ama bir türlü sonucuna erişemediğimiz problemler..

Söylemeden geçemeyeceğim. Bizimle aynı derdi taşıyan Müslüman genç erkekler de var bu toplumda, gerçi artık yanına bayan oturduğunda “pardon ben kalkabilir miyim” diyen delikanlıları az görsek de yine de var iste.
Onlar da bu yozlaşmış toplumda temiz kalmanın derdindeler. Onların isi daha da zor…

Bir ara kadınlar için ayrı bir metrobüs önerisi yapılmıştı mevcut hükümete. Tabi kabul görmedi ne yazık ki.. Bir çok bayan böyle bir uygulamayı istemesine rağmen birileri şeriat gelecek korkusu ile uygulamaya geçirmedi. Erkekle kadını aynı otobüse istiflemeyi modern bir uygulama olarak gören bir zihniyetten ne beklersiniz ki..

Bizim hassasiyetimizi bir kenara bırakın, hangi bayan böyle bir durumdan hoşnut olur ki? İnsanın fıtratı buna tepkisel yaratılmıştır bir kere. Aksini savunan insanlar fıtratı yani ahlakı bozulmuş, yozlaşmış şahsiyetlerdir.
Ve evet ne yazık ki biz bu şahsiyetlerle aynı havayı solumak zorunda bırakılıyoruz.

Abarttığımı düşünebilirsiniz belki.. Belki de hayatım boyunca bu toplu taşıma araçlarını çok az kullanmak zorunda kaldığım içindir bu tepkim. Öyle değil ama…
Minibüste kendisine yer verilmesine rağmen benim ve eşimin yanına gelip avazı çıktığı kadar “Hayır başka yere oturmayacağım, bu kalkacak!” diye eşimi gösteren kemalist amcadan sonra hiç de abarttığımı düşünmüyorum. Onlar bizim değerlerimizi çok iyi biliyorlar aslında. Ve nasıl bunları bozabiliriz, onun derdindeler…

Şuurlu bir ailede yetişmem hasebiyle açıkçası şu zamana kadar çok binmek zorunda kalmadım bu araçlara. Ama hepimizi rahatsız eden bir problem bu..
Müslüman kızların bu denli rahat kullanmaları da ayrı bir sıkıntı.
Katıldığı miting dolayısıyla akşam ezanından sonra bir kızın bu araçlara binip de eve yalnız gitmesinden Allah razı oluyor mu acaba? Veya gece geç saatlere kadar programlarda kalıp arkadaşlarla da olsa tabiri caizse kız başına takılmak? Bir yeri onarırken başka bir yeri yıkıyoruz sanki..

Kimse güvenli bir ortam olduğunu söyleyemez herhalde. Özellikle insanın başına her an her şeyin gelebileceği büyük şehirlerdeyse..

Allah’ın Müslüman kadınlar için emretmiş olduğu “Evlerinizde oturun, eski cahiliye âdetinde olduğu gibi açılıp saçılmayın.” ayeti ne anlam teşkil ediyor bizler için?
Bunlar, üzerinde uzun uzun düşünmemiz ve kendimize yöneltmemiz gereken özeleştiriler.

Her ne kadar kendimizi korumaya çalışsak da bu toplumda ister istemez bir şekilde bu araçları kullanmak zorunda kalıyoruz. Peki bu araçları nasıl değerlendirebiliriz hem zaman hem de mekan olarak?
 Küçük de olsa işe yarayan birkaç öneri..

Bir kere mutlaka yanınızda bir kitap bulunsun, kitap okumak için çok iyi bir mekandır toplu taşıma araçları. Hem zamanınızı değerlendirmeye yarar hem de gözlerinizi haramda korur 🙂 Kitap okuyamayanlar veya unutanlar için duraktan durağa zikir makinemizi verebiliriz. Bir duraktan diğer durağa geçene kadar Allah’ı çeşitli şekillerde zikredin. (Estağfirullah zikrini daha fazla çekin :))
Çantanızda İslamı anlatan yararlı olabilecek küçük kitapçıklar bulundurun. Yanınızdaki insanla güzel bir muhabbet yakalayabilirseniz bu kitapçığı ona hediye edebilirsiniz.
Ve çok zor durumda kalmadıktan sonra tek başınıza seyahat etmeyin. (Kızlar için)
Yanınızda bir erkek (abi, kardeş, eş) ile seyahat etmeye çalışın. En kötü ihtimal yanınıza bir arkadaşınızı alın…

 Bir de dua edin tabi.. Toplum için. Bizler için. Hepimiz için. Tüm Müslümanlar için..Minibüs arkası için öneri yazı: “Bana dokunmayan insan çok yaşasın” 🙂

Bunları da Okuyabilirsiniz

14 Yorumlar

 • Reply Adsız 29 Ekim 2013 at 23:45

  Universite sinavi denen zimbirtiyi gozumuzde o kadar buyuttuk o kadar hayatimizin anlami ettik ki dersanelerden eve aksam 9 da 10 da dönmek normallesir oldu. Üniversite okumak, "çok iyi üniversitelerde" okumak için yirtindik ettik, bir vakit namaza bu kadar önem vermedik. Birileri buna dur desin artik. Okumak var, okumak var. Müminin okuyuşu ders kitaplarından olmaz. Soru bankalarından olmaz. Olmadiklari insanlar gibi davranmayi, İslami kafalarina gore yasamayi, bencelerini, sencelerini biraksin insanlar. Bu da benim bunun üstüne sitemimdir ablacim.

 • Reply S Furkan Gül 29 Ekim 2013 at 23:59

  Ben de bu durumdan çok muzdaribim ıspartada okuyorum okula gitmek için mecburen otobüse biniyorum telefon dan cevşen okuyorum bunu göre göre gelip yanıma oturabiliyorlar

 • Reply Ben kimim? 30 Ekim 2013 at 17:05

  Degerlerimizi oyle korelttiler ki… İslami yasantimiza aykiri olan seyleri normal gormeye basladik. Elhamdllh aile yasantimiz bunu engelliyor. Gecnde cok zor durumda kaldim. Toplu tasima araclrni kullandim. Rabbim o sokaklarin hali ne? Kendi basima carsiya ciktgm sayi parmakla sayilck kadar azdr. Bence kendine karsi en buyuk cihad evde oturmaktir. Eline saglik… Cok guzel ifade etmissn.:)

 • Reply Adsız 30 Ekim 2013 at 17:05

  Kadın bi biniyor dolmuşa ne hikmetse direk eşimin yanına geçiyor biz yer değiştirince benden rahatsız oluyor, gel istersen eşimin yanına geç öyle daha bi rahat görünüyodun diyesim geliyor!!!Kimse kusura bakmasın da bu devirde hemcinslerime edep lazım erkeklerden çok!!!

 • Reply Adsız 1 Kasım 2013 at 13:40

  Bencede boyle olmaz ya. Gecen otobusteydim bende. Otobus tiklim tiklimdi erkeklerle falan dipdibeydik bazilari hele hic dikkat etmiyor. Rahatsiz olurmu diye aklina bile gelmiyor. Kendi inecegim duraga gelmeden ilk firsatta otobusten indim. Rabbim dedim elhamdulillah… Bize dokunmayan bin yasasin cidden 🙂

 • Reply Adsız 1 Kasım 2013 at 13:40

  Hal boyle olunca dusunmeden edemiyorum dinimiz İslam gercekten super otesi bir din. Hadis i serifte " Kadinin cihadi evde oturmaktir " diyor sevgili peygamberimiz (s.a.v) .. Gercekten insan fitratini en iyi bilen Rabbimizin dinine sarilarak rahat edebiliriz baska turlu olmaz. Selametle…

 • Reply Hamza şahin 15 Kasım 2013 at 21:35

  MÜSLÜMAN OLMAK KOLAY AMA MÜSLÜMAN KALMAK. MÜSLÜMANCA DURUŞUMUZU MUHAFAZA ETMEK HER GEÇEN GÜN ZORLAŞIYOR…KOR ATEŞİ ELDE TUTMAK GİBİ…
  YA RAB İSTİĞFARI DİLİMİZDEN İHLASIDA KALBİMİZDEN DÜŞÜRME…
  "BİZ NEFİSLERİMİZE ZULMETTİK SEN BİZİ BAĞIŞLAMAZ VE AFFETMEZSEN ZİYANA UĞRAYANLARDAN OLURUZ" DEMİŞTİ HZ.ADEM (as)… BİZİM BU DUAYA DAHA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR

 • Reply Meryem Mustafa 16 Kasım 2013 at 06:05

  Selamun aleykum va rahmetullah guzel kardesim. Oncelikle eline saglik cok guzel bi yazi olmus. Afrikadan yazan ama zamaninda ayni dertden muzdarip olan aciz kul olan kardesiniz yaziyor bunu.

  Turk olmasamda "islami" isimli bi ulkede dogub buyumek ve univeriste mezunu olmak ve univeriste yollarini tam 3 sene esiyle her gun otobuslerde omur curuten biri olarak. Ne mutlu ki bana universitenin son 3 sene sabr edib her sabahin erkeninden univeristeye goturen ve geri isden kosarak gelib eve goturen bir esim olmusdur, ne buyuk nimet ya Rabb, hamdulillah.

  Yazinizda hep kendimi gordum meseAllah.,ozelliklede bu sozunuz hem guldurdu hemde eski otobuslu anlarimi hatirlatdi *Ben mi bu ortamlara girince birden insanlar kalabalıklaşıyor diye düşünüyorum bazen. *

  Bugune kadar ben bi tek kendimi boyle zann ederdim ama yalniz deyilmisim ))))

  Evet dogrulari yazmis olsanizda bu sorunumuz hala devam etmekde, ve sorunun hall olmasini da shu an ki rejimden asla beklmem tek cozumu Allahin Sheriatinda gorurum.
  Biraz uzun oldu Hakkinizi helal edin, Rabbim hayirli ilim ve bereketli davet versin Amin, Assalam aleykum wa rahmetullah !

 • Reply Adsız 6 Şubat 2014 at 12:44

  selamün aleyküm kardeşim…. bu siteyle tanıştığım için çok mutluyum…. oturduğum çevrede tek peçeli benim ya da öyle zannediyorum…bu konuda benimle aynı fikirde oluşunuz çok mutluluk verici 🙂 ben evimin dibindeki markete bile tek gitmezken… komşu kızları akşam vakti dershaneden geliyor… çok üzücü ama garipseniyoruz… bana ' baban seni eve hapsediyor ' diyolar ama önemli diil… bize dünya zindan zaten…. zeynep turan 🙂

 • Reply Duygu Yılmaz 7 Şubat 2014 at 10:49

  Akşam mitinglere katılıp da eve geç dönmesine Allah razı olur mu acaba demişsiniz, peki Üniversiteye gidip onca erkeğin içinde, okuyup meslek sahibi olmak adına o ahlaksız binalara girmeye Allah razı olur mu..Tek sorun gezip tozmak değil, kariyer yapmak adına üniversiteye giden moderin genç kızlarımızın bu yaptığı mantık dışı işler de SORUN!

 • Reply hülya 27 Mart 2014 at 06:01

  bir de islamın içinde olup onu sonradan farkedenler var benim gibi..vazgeçemeyenler, geç kalanlar geç kalmaya devam edenler… yıllarca tırmanmışız bir merdivene en son basamakta merdivenin yanlış duvara dayandığını farketmişiz ondan sonra ne geri dönebildim ne adım atmaya yetecek gücüm kaldı… ne bulunduğum ortamlardaki gibiyim ne de olmak istediğim gibi… iki arada bir derede hayallerimin beni terk etmekte olduğu son yerdeyim… şimdi otobüs diyorsunuz keşke bir de gelip üniversitenin halini görseniz… her yanımız haram her yanımız günah batağı oraya girip kirlenmemek mümkün mü? kendini çok korumaya çalışsanda gözlerinin harama alıştığını günahları artık normal karşıladığını farkediyorsun Allah bizi affetsin.

 • Reply birkul 6 Haziran 2014 at 16:36

  bu otobüs sorunu gerçekten çok büyük..ben hamileyken çalışıyordum ve otobüsle eve gidip geliyordum. saolsun abiler ablalar,büyük, küçük hamile görünce beni hep yer verirlerdi. geçenlerdede çocuğum kucağımda,diğer kolumda çanta münibüs bekliyorum.yan tarafdada 2 tane genç çarşaflı kızlar var minübüs bekliyorlar. neyse minübüs geldi bu 2 kızcaz benim önüme geçip birden münibüse bindiler. bende dedimki ben çocukluyum ama buyrun siz geçin dedim. neyse bindik..sonra yaşlı bir teyze bindi minübüse her yer dolu. o çarşaflı kızlar gel teyze sen otur die yer bile vermediler. tmm münibüsler dar, ama islamı yaşayan az çok bilen insanların bu tarz şeyleri gözetmesi gerekmiyormu. tesettürüne sahip çıkmış insanları görünce onlardan daha çok şey bekliyorum.

 • Reply Seyma Ince 18 Haziran 2014 at 23:57

  Memleketımden yaklaşık 9 saat uzak bir yerde 2.öğretım ılahıyat okuyorum.yazıyı okurken bir bir gözlerimin önünden geçti dikkat etmedıgım önemli konular.Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

 • Reply Adsız 24 Haziran 2014 at 09:38

  İnanır mısınız nefret ediyorum hergün otobüse binmekten..

  Büyük bir şehirde tıp fak.nde okuyorum. Okul sorun değil ne dersler ne ortam (hamdolsun ortamımın birçok yere göre iyi old.nu düşünüyorum) ama bu otobüs yolculuğu.. Öyle çok yıpratıyor ki beni, yoruluyorum sürekli kendimi korumaya çalışmaktan dokundu dokunacak araya çanta koy uyar bilmem ne yap devam etsin vs…

  Efendiler beyefendiler olsun eğitilsin sözde 'adamlar' .
  Ayrı otobüs yapamıyorlarsa ayırsınlar, erkekler ön kapıdan girsin bayanlar ortadan. Bunlara gerçekten çok ihtiyacımız var..Ben bir erkeği eğitemem ama bilinçli erkek kardeşlerimiz bunu yapabilirler. Bu yazıyı okuyanlar mutlaka sınırlı az biraz ahlaki eğitim almış insanlar ama bu büyük bir dert 'adam'ların habersiz olduğu. Onlar da hassasiyetlerimizden bir şekilde haberdar olmalılar ki yanlışlarını farketsinler.

 • Cevap Bırak