Yazılarımız

Dışarda Yemek Yiyen Zavallı(?) Peçeli

25 Ağustos 2015

Huyum kurusun arada bir gogula “peçeli kızın günlüğü” yazıp hakkımızda birşeyler söyleyen var mı diye aratırım. Geçenlerde yine böyle aratırken inkarcı söylemleriyle bilinen bir sözlükte  “yemek yemeye çalışan peçeli kadın” başlığına rastladım. Sözlük yazarlarından biri bu başlık altında lokantada yemek yiyen peçeli bir bayanın durumunu baya bi ajite ettikten sonra son noktayı şöyle koymuş: bari yemek yerken takmasınlar ya yazıktır!

Dışarda yemek peçeli değilken de hiç sevmediğim şeylerden biriydi. Peçe taktıktan sonra da elhamdulillah çok az gider oldum. Dışarda yemeğe çıkma fikrini harika bulan kadınları oldum olası anlayamamışımdır. Hayır yani yemek desen içine ne kattıkları belli değil, muhabbet desen biraz sesli konuşunca yan masa duyuyor, değişiklik desen..ya Allah aşkına ev masasında değil de lokanta masasında oturmanın neresi değişiklik? 🙂

Her ne kadar evi her zaman daha cazip bulsam ve lokantaların ortamı genelde bize uygun olmasa da bazen dışarda yemek zorunda kalabiliyorum.

Ama hiç de sözlük yazarının anlattığı kadar vahim değil durum, gayet de rahat yemek yiyebiliyorum.

Şimdi efendim şöyle ki, ilk iş kendinize kuytu bir masa seçeceksiniz. Mümkün olduğunca kalabalıktan uzak olacak. Sonra hala görülme ihtimaliniz varsa güvenlik kameralerına ve garsonlara ve tabi meraklı insancıklara arkanızı dönüp oturacaksınız. Sonra sol elinizin iki parmağıyla peçenizi kaldırırken sağ elinizle yemeğinizi bi güzel yiyeceksiniz. Dürüm – döner tarzı şeyler seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Ortam uygunsa peçenizi hafif aşağı çekip yahut yukarı kaldırıp da yiyebilirsiniz.

Benim bu peçemle Diyarbakır’da ciğer, Mardin’de künefe, Maraş’ta dondurma, Sakarya’da mıhlama, Trabzon’da kır pidesi, Giresun’da hamsi, Konya’da etliekmek yemişliğim ve ülkemizin pek çok yerinde çay içmişliğim var abiler! Sadece peçemin iç yüzü biraz kirlenebiliyor o kadar 🙂

Peçeyle yemek yemenin garip bir tarafı yok anlayacağınız.

Peçeyle vafıl olmasa da iskender yemeyi pek âlâ biliriz!

Esas siz yüzümüz açık yiyebileceğimiz ortamlar oluşturmadığınız ve sıradan alışkanlıklarınızı bize yakıştıramadığınız için kendinize acımalısınız!

Bunları da Okuyabilirsiniz

11 Yorumlar

 • Reply ArapcaHayranıBirBlogcu 26 Ağustos 2015 at 23:41

  PEÇEYİ SEVİYORUM ÇÜNKÜ… Başlıklı bir yazı oluşturmamışsınız oluşturmanızı istesem

 • Reply Aydın Gülateş 30 Ağustos 2015 at 06:30

  Harika bu peçe inşallah gelecekteki eşinden takar

 • Reply Yasin Hanzade 13 Eylül 2015 at 19:13

  " inkarcı söylemleriyle bilinen bir sözlükte/lerde " bu duruma aldırış etmeyin.. etmiyorsunuzdur'da.
  Monitörün arkasına saklanmış 1 çift gözlüğün içine yumulmuş, kulağındaki komiksi küpeler ve kollarındaki çocuksu dövmeler ile gerile gerile, dalga geçtiğini sanarak ama aslında kendisinin bir şaka olduğunu bilmeyen İnşaAllah hidayete ererler diye dua ettiğimiz, kendini süper zeka ve elite tabaka Zannetmekte olan bu internet kuşlarını hiç ve hiç önemsemeyiniz.. onlara cevap verme niteliğine dahi girmeyiniz..
  böylesi güzel..
  Rabbim Ayaklarınızı bu yolda sabit kılsın! bizede o yoldan saptırmak isteyenlerin ayaklarını kırmayı yada kafalarını okşamayımı demeliyim bilmiyorum artık. Nasip etsin.
  amin ecmain dua ile…

 • Reply ummHmz 13 Eylül 2015 at 19:13

  Öyle detaylı anlatmış ki, peçenin sağ alt köşesinden kaldırmış falan, ya mal gibi kadına bakmış, izlemiş iyice, ya da şu üstteki resmi yaşamış gibi yutturmaya çalışıyor diye düşünmeden edemedim doğrusu. Kendi diliyle cevap verelim aklı kendisine çok gelip fazlaca etrafa dağıtmayı seven tayfaya:
  – Ulan bari lüzumsuzluğunuzu bu kadar belli etmeyin ya ��

 • Reply Adsız 13 Eylül 2015 at 19:14

  Es-selâmü aleyküm verahmetullah peçeli kardeşim. Ben 14 yaşındayım ve elhamdülillah yaklaşık bir senedir siyah türban yapıyorum. Bu blog'u açtığınız için Rabbim sizden razı olsun. Ben de peçe takmayı çok istiyorum ama çevreyi geçtim, ailemde siyah türban yapan yok. Yani annem normal başörtüsü takıyor. Ben siyah türbanın arkasını uzun yaptığımda veya önünü, yüzümü biraz daha kapatacak şekilde yaptığımda tepki alıyorum. İnternette ve kitaplarda yaptığım araştırma sonucu kafam bi hayli karışık. Öncelikle sizden, bu nefs mücadelemden Rabbim'in izniyle muvaffak çıkmak için duâ ve Kafamı karıştıran bi kaç soruyu da sormak istiyorum.
  -evde balkona çıkarken ve cam silerken de peçe takıyor musunuz?
  -özellikle ailemin 'aşırı' olarak karşıladığı bu düşüncemi hayata geçirmek için ne yapabilirim?
  -devlet üniversitelerinde peçe takılamıyor mu?
  -zamanla ortaya çıkan ve şu an sorun oluşturan toplumsal fitneler (yanii ışid gibi işte) üzerinizdeki bakışları artırıyor mu?
  -peçe için 'bence uygun' dediğiniz bir yaş var mı?
  -ailemden aldığım tepkilere karşı nasıl davranmam daha uygun olur?
  -eğer peçe takarsam -ki inşAllah. Bunu çok istiyorum- ekmek almaya kardeşimi mi gönderiyim 😉
  -annemi incitmeden bu fikre nasıl ikna edebilirim?
  -bahsettiğiniz fitneli bakışlar gerçekten var mı? Mâlum başımı eğmekten boynum ağrıdığı için hiç böyle bakışlara rastlamadım.
  Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler. Dualarınızı bekliyorum. Rabbim bu onurlu ve gururlu mücadelemizi muvaffak kılsın. Cennette buluşmak ve tanışmak duâsıyla. Allah'a emanet olun. Vesselâm…
  (Bi açıklama; peçe konusunda beni destekleyen insanlar yok. Böyle bi ortamda da yetişmedim. Yani peçe sevgisi kendi araştırma ve uğraşlarımla oluşmuş minik bi kıvılcım şu an için. Yani bu fikri aileme açmadım daha ama belli etmesem de kendimle çok büyük bir ikilem ve kararsızlık içindeyim. Bu yüzden dualarınızı istiyorum.) ♡

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 13 Eylül 2015 at 19:27

  Aleyküm selam sevgili kardeşim. Düşüncelerinizi çok güzel özetlemişsiniz teşekkür ederiz. Sorularınıza geçecek olursak:
  -elbette her yerde peceliyiz. Peçe taktıktan sonra bi çok şeyin pratigini buluyorsunuz. Mesela camları akşam silebilirsiniz. Çamaşırı evde asıp camasirligi gozukmeden cikarabilirsiniz. Bunlar benim çözümlerim 🙂 balkonda oturmak isteyince de bir perde çekersiniz.
  -pece takmak isteyenlere sekiz tavsiye yazımızı okumakla başlayabilirsiniz işe
  -şu üniversitede takılır, bunda takılma diye bir kriter yok. Herşey dersinize giren hocaya bağlı. Devlette de özelde de giren tanıdığım var.
  -medyanın bazı kiskirtmalari bakışlarda etkili olabiliyor tabi.biz zaten bu bakışları göze alarak takmadik mi?
  -yaştan ziyade kişinin çevresi, yaşam şartları önemlidir.kimi kardeşimiz 12 yaşında takmisken kimi takmak için evlenmeyi bekledi.
  -onlara zaman tanı.sakin ha sesini yükseltme.
  -pece taktım diye sosyal hayattan kopacak değilsin.gerekince tabiki markete de gidersin,otobüse de binersin. Örtü zaten bizi dışarda korumak içindir. Sınırlarını bildikten sonra hangi çılgın sana yan gözle bakacakmis sasarim :))
  -anneni İncitme! Bol bol sarıl ona. En sevdiği işleri yap.ne olur onu İncitme. Sevdiğini göster. Fikirlerinden zırt pirt bahsetmene gerek yok. Sadece peceyi sevdiğini bilsin mesela. Sonra çaktırmadan onun gözünün önüne koy okuduğun kitapları. Ne ondan ne fikirlerinden vazgecmeyecegini anlasın böylece. Anne ve babaya bir şeyi anlatmanın en iyi yolu söz değil, davranıştır. Eğer sen hem pece yapmak isteyip hem de isyankar bir evlat olursan annen o pecenin iyi birsey olduğunu nasıl düşünsün?
  -evet gerçekten var o bakışlar. Tabiki her zaman değil. Fakat bazen fırsatları olsa üstünü başını yirtacaklarini anlıyorsun o bakışlardan.
  Rabbim yar ve yardimcin olsun güzel kardeşim.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 13 Eylül 2015 at 19:33

  Böyle bir yazımız var efendim. Arşivden bulabilirsiniz.

 • Reply Gulcan 10 Ekim 2015 at 11:10

  Esselamu Aleykum peceli kiz.
  Ahhh ne tatlı bir derttir o. Evlenmeden önce peçe yapan biri olarak şunu soyleyim kesinlikle kolay bir surec olacağını sanmayin.yaşam tarzı belli haremlik selamliga azami dikkat eden bir ailede yetissemde çevredeki(çok da dikkate almadığı) birçok insanın garip tavır ve soylemlerine maruz kaldım.sonra ne oldu? e efendim sonra herkes kabullendi elbtte.Gelmek istediğim nokta ise pecemin hayatıma kattığı güzelliği değeri kat be kat anlamami sağlayan esimle evliligimiz oldu.peceli oluşumdan dolayı benimle gönül rahatlığıyla heryre gidebildigini. Kendimi haram nazarlardan sakinisimin bana olan muhabbet ini arttırdığını herdaim ifade edişi Rabbimin daha dünyada mukafatini verdigini aciik açık gösteriyor Hamdolsun. Selam ve dua ile…

 • Reply Marziya Alişir 3 Ocak 2016 at 23:34

  ESSELAMU ALEYKUM RAHMETULLAH DİYECEGİM ŞU Kİ BİR PEÇELİ KADIN VEYA KIZ DEDİGİMİZDE AKLA İLK GELEN SALİHALIKTIR . FAKATMALESEF BAZI BACILARIMIZDA ÖNCE HOŞ BİR İLGİNÇLİK VE ÖZENTİLİK MEYDANA GELEREK BUNA MERAK SALARLAR. HERŞEYDEN ÖNCE SALİHA VE PEÇELİ BİR HANIMIN DIŞARIDA YEMEK YEMESİNİ DİNİMCE ASLA ONAYLAMIYORUM LAKİN DİNİMDE ŞÜPEYE YER YOKTUR VE DIŞARIDA HANGİ ŞARTLAR ALTINDA YEMEK YAPILDIGI İNANIN BÜYÜK BİR ŞÜPE İÇERİYOR GEREKİRSE BU BİR PATATES OLSUN IMMM MÜSLÜMAN YERLER İLLAKİ VARDIR . FAKAT GÖZÜMLE GÖRÜP KALBİM HUZUR BULURMU? BEN SÖYLEYEYİM SANMAM NE GÖRE BİLİRİM NEDE GÖNÜL RAHATLIGINI VEREBİLİRLER BEN BİR PEÇELİ OLARAK DIŞARIDA ASLA YEMEK YEMEMEYE GAYRET GÖSTERİYORUM COK COK ZOR DURUMDA KALDIGIMDA ANCAK.. BUNU PAYLAŞMAN PEÇELİLERİN DISARDA RAHATCA YEMEK YEMELERİNE BİR RUSSATTIR ANCAK BUNU DAHA TAKVASAL BİR SEKİLDE ANLATSAN DAHA HOS OLURDU SİTENİZİ ONAYLAMIYORUM NEDEN Mİ????? ÇOGUNLUKLA İSLAMA YAKIŞMAYAN SALİHA BİR HANIMA YAKIŞMAYAN CÜMLELERLE KARŞILASIYORUM HELAL OLSUN BACIMA DİYEMİYORUM DAHA AGIR İSLAMIN OLGUNLGUNU YANSITAN BİR SİTE OLSA DİNİMİZCE EN HOSU OLURDU AYRICA RESİM PAYLAŞMAN OFSAYT KARDEŞİM HADİSLERİ UNUTTUNMU ACABA??? SİMA GÖZ İŞARETİ VE YA SİMA GÖZ BARINDIRAN TÜM RESİMLER DİNİMİZDE YOKTUR YOKTUR VE YOKTUR KARDEŞİM … PEKİ ŞU YEMEK YİYEN KARDEŞİMİZE GELELİM ACABA ONUN RESMİNİ PAYLAŞTIGINDAN HABERİ VARMIDIR ? VE YA HABERİ OLSA HAKKI VARMIDIR SENDE ??? BU BİR HAKTIR KARDEŞİM ONUN RESMİNİ PAYLAŞMAN VEYA PEÇELİ KIZIN GÜNLÜGÜ DİYİP SÜSLÜ ÇİZGİ KARAKTER PEÇELİ KOYMAN DİNİMİZDE YOK KARDESŞİM GÖZ YAPİM DERKEN KAŞ ÇIKARMA İNSAALLAH YETERİNCE PEÇEYİ MODA TARZ ETTİLER BARİ SEN TARZ ETTİRTME DAVET CIKARMA ŞU YAŞI GÜÇÜK KİMLİGİNİ BULAMAYAN KARDEŞLERİME …. GÖZLERİ HELAL YÜZÜ HARAM MODUNDAYIZ ARTIK .. BİDE ÇİRKİNİ BİLE GÜZELMİİŞ GİBİ GÖSTEREN BU PEÇEDE GÖZLERİ AÇMAK BİLE CAİZ DEGİL BU DEVİRDE ALİMLERİN GÖRÜŞLERİN GÖRÜŞLERİNE BAKABİLİRSİN SELAMENLE KARDEŞİM GÖRÜŞMEK ÜZERE

 • Reply Şehadet Gülleri 3 Mayıs 2016 at 13:37

  Selamun aleykum. Ben 15 yasindayim.ve 3 aydir peçe takiyorum.cok guzel.ama bu guzellikle beraber zorluklarida var.Ama her seyin bi zorlugu vardir.Amaç Allahin rizasi oldugu surece…Elhamdulillah…

 • Cevap Bırak