Yazılarımız

Devrim mi Dediniz?

15 Mayıs 2014
Rüyalarımı devrime yorup, yüzüme soğuk sular çarptığım bir gündü. Zaten, sabaha kadar kabuslar içinde boğulsam da uslanmaz bir umut bırakmazdı peşimi. Ancak iki ifade yazardı rüya tabirleri kitabımda: devrim ve hidayet.

 Muhtemel, midem de ağrıyordu.
Hilal ve yıldızlar söylemişti sabah şarkımı tam pencere önüme teşrif ederek.
 Çok şey beklediğim günlerden biriydi işte.

Yoksa çoğunun söylediği gibi kafayı mı yemiştim ben? Umut delisi mi olmuştum sonunda?..
koyunlar devrim nedir bilmezdi ki. Hem otu önüne geliyorsa, suyu varsa, bi de sürüyü koruyan köpek mevcutsa macera aramanın ne alemi vardı? Çitlerle çevrili alandan ibaretti dünyaları.
Bunu bildiğim halde neden safça duygular besliyordum ki hala?

Kimilerine göre –babam mesela- bir ütopya düşlüyordum ben. Realite diye bir şey vardı kimilerine göre. Hayallerin son kullanma tarihi geçmişti kimilerine göre.

Uzatmayayım, bunlara rağmen güzel başlamıştım işte güne. Kalktım bi namaz kıldım. Kahvaltı, çay, sohbet, iş, güç derken baktım gün bitiyor.. her zamanki gibi bir gün oldu işte. Yenen yok, yenilen yok. Umut hala var, çünkü savaş devam etmekte.

Sonra düşündüm de keramet günde olmasa gerek. Ne güzel söylemiş yazar: “müslümanın bir dönüm noktası, bir devrim anı beklemesine gerek yoktur. O istikamet üzere olduğu sürece inkılap vuku buluyordur.”
Hamd olsun ki ‘bir gün gelecek her şey güzel olacak’ çerçevesinden bakmıyordum hayata. Evet bir gün gelecek ve her şey güzel olacaktı. Ama o günü biz hazırlayacaktık bugünden… Yavaş yavaş güzelleştirecektik. Ve halk’ımız! Halkımızla daha çok işimiz vardı. Ama bu işler havalı işler olmak zorunda değildi. Yalnızca herkes kendi görevini bilmeliydi.
Gittim ve bir kaleşnikof gibi okşadım elektrik süpürgemin borusunu. Kitaplarımı yerleştirdim kitaplığıma, birer mayın gibi dikkatli! Çayın altını ateşledim. Şimdi de gidip molotoflu pardon üzümlü kek yapıyım, komşular gelecek.

Bunları da Okuyabilirsiniz

5 Yorumlar

 • Reply Hafsaa 16 Mayıs 2014 at 22:41

  Bayıldım:) O ütopyadakilerden biri de benim sanrım.. 🙂 Severek takip ediyorum. Yeni yazılarınızı dört gözle bekliyorum selam ve dua ile 🙂

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 17 Mayıs 2014 at 12:04

  ütopyanızdan hiç çıkmayın kardeşim 🙂 teşekkür ederiz..

 • Reply Adsız 22 Mayıs 2014 at 20:38

  :)))

 • Reply ummabdullahyusuf 25 Mayıs 2014 at 08:33

  Keşke bloğunuzu daha sık aralıklarla güncelleyebilseniz de adınada yakışır bir blog olsa…

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 25 Mayıs 2014 at 08:34

  Biz de bu konudan sizin kadar muzdaribiz kardeşim. Daha sık güncellemek istiyoruz ama malesef çok vakit ayıramıyoruz. İnşallah önümüzdeki ayda vakit konusunda biraz rahatlayacağımızı umuyoruz 😉

 • Cevap Bırak