Not Defteri

Cezayiri Fransızlardan Çarşaf Kurtaracak

16 Nisan 2015

Ünlü düşünür Frantz Fanon’un Cezayir sömürgesi ve çarşafla alakalı bazı tespitlerine rastladım. Tespitler Cumhuriyet ilanı ile çarşafları çıkartılan Türkiye kadınları için de çok uygun tespitler. Osmanlı’nın yıkılışından sonra Türkler, dünyada ilk güzellik yarışmasına katıldıklarında Avrupalılar bu karara çok sevinmişler. “Sonuçta Türkleri açmayı başardık” diye… Acı halimiz ne yazık ki…

Frantz Fanon diyor ki:
“Atılan her çarşaf bugüne kadar yasaklanmış ufukları işgalcilere açar ve çıplaklaştırılan kadının tenini parça parça gösterir. Açılan çarşafla birlikte gün yüzüne çıkan her yüzden sonra, işgalcinin şirretliği, dolayısıyla umutları daha da artar. Çarşafını çıkaran her yeni Cezayirli kadın, işgalciye savunma mekanizmasının yıkılma, açık düşme ve dağılma yolunda olan bir Cezayir toplumunu haber verir.”

Yine  Fanon, çarşafını kaybeden Cezayir’in durumunu şöyle resmeder:
“Düşen her peçe, ananevi kıyafet hayık’ın (çarşafın) kıskacından kurtulan her vücut, işgalcinin sabırsız ve cüretkâr bakışlarına açılan her yüz, Cezayir’in kendini inkâr etmeye başladığını ve sömürgecinin iğfalini kabul ettiğini ifade eder.

pece

 

Bunları da Okuyabilirsiniz

Yorum yok

Cevap Bırak