Röportajlar

Bir Peçelinin Hayatı ve Özgürlüğü

24 Mart 2016
 Niqablovers blogundan beğendiğimiz güzel bir röportajı sizin için Türkçe tercüme ettik.

Bize biraz kendinden bahseder misin?

Ben Kerime Bedevi. 18 yaşındayım Afro Amerikan bir Mısırlıyım. Washington’da doğdum büyüdüm. Bir koleje gidiyorum ve çocuklar bölümündeki kütüphanede çalışıyorum. Erken çocukluk eğitiminde okuyorum , ileride kendi günlük yaşamımda kullanmak veya dünyanın herhangi bir yerindeki çocuklara eğitim vermek için.

Müslüman olmayan bir ülkede okulda tesettürlü olmak çok zor bir durum. Senin için nasıldı?

Başımı örtmeye liseden mezun olduktan sonra başladım. Çeşitli ve açık görüşlü bir okul sisteminden gelmedim. Herkes Afro Amerikan ve Hristiyandı. Erkek kardeşim ve ben okuldaki tek Müslüman öğrencilerdik. Ve ben okuldaki en açık tenli kişiydim,bu her zaman tehditler almama sebep oluyordu.

Okul balosundan sonra dinimde güven kazanmam gerektiğini ve bunu düzgünce yaşamaya başlamam gerektiğini fark ettim. Üniversiteye başlamadan önceki yaz başımı örtmeye başladım. Okulumda şimdiye kadar çevremde ve gittiğim okullarda olduğundan daha çok Müslüman öğrenci vardı buna şaşırdım ve Allah’a şükrettim. Okuldaki tek Müslüman öğrenci olmamak güvende hissetmeme sebep olmuştu. Kapanmak benim için zor değildi çünkü Allah’ı razı edecek bir şey yaptığımı biliyordum ve ailem benle gurur duyuyordu. Annem benim için daima güzel bir örnekti.

Okullarda çekindiği ve utandığı için tesettürünü terk eden Müslüman kardeşlere ne tavsiye edersin?

Bu kardeşlere diyorum ki; başınızı açınca daha çok saygı gösterileceğini düşünüyorsunuz ama kesinlikle yanılıyrsunuz. Tam tersi saygınızı kaybedeceksiniz. Erkekler size karşı kötü davranacak.
Eğer biri yaşadığın islama saygı göstermiyorsa,o kişiler değerli vaktini harcamaya değmez. Ayrıca başını örterek kimlere ilham vereceğini asla bilemezsin.

İnsanlar örtüne ve peçene karşı olumsuz davranınca nasıl başediyorsun?

İnsanlar bana olumsuz davrandığında,onlara kibarlık gösteriyorum ve anlatmaya çalışıyorm. Gayrimüslimlerin ve Müslümanların peçe hakkında olumsuz görüşleri olmasını anlıyorum. Bunun ne olduğunu anlamayabilirer,tarihi geçmiş olduğunu , aşırı olduğunu vs düşünebilirler. Neden peçe taktığımı bildiğimi hissediyorum. Sünnetin asla tarihi geçmez çağdışı olamaz. Allahı razı etmeye çalıştığım için aşırı olamam. Yaptığım şeyden emin olduğum sürece nsanların tepkileri beni ilgilendirmez. Bunun bir davet fırsatı olduğunu düşünüyorum ayrıca. İnsanlara peçe takanların zulüm görmediğini,birinin zoruyla değil kendi isteğimle taktığımızı göstermek için bir fırsat.

Peçe takmanda sana ilham veren nedir?

Müslümanların çok olduğu bir aileden gelmiyorum. Annem 20li yaşlarında Müslüman olmuş.Onun tarafındaki tek Müslümanlar ben erkek akrdeşim ve annem. Babamın ailesi Müslüman fakat onları tanımıoyrum çünkü babam biz küçükken bizi terk etmiş ve başkasıyla evlenmiş. Hayatımızın büyük bölümünde annem bekar bir anneydi ve bizi geçindirmek için çok çalışmakla meşguldü. Küçüklükten itibaren islami bir içevrede yetişen çocuklar kadar İslami bilgilerle yetiştirilemedim. Bu yüzden İslami düzgünce yaşamaya başladığımda,İslami ilimlerin her ayrıntısını araştırmya çalıştım çünkü İslami bilgilere açtım adeta ve halen öyleyim.

Bir gün bir arkadaşım peçe takmak hakkında ne düşündüğümü sordu. Bu düşünmemi sağladı. Peçe hakkında gerçekten çok şey bilmiyordum. Araştırdım ve bir hafta boyunca peçe hakkında bir şeyler öğrenmekten kendimi alamadım. Benim ilgimi çeken ingilteredeki peçe yasağıydı. Bu genç bayanlarn peçe takma konusunda neden bu kadar ciddi olduğunu bilmek istedim. Gençlerdi,bazıları üniversitedeydi ve bekarlardı. İnsanlar peçelilerin böyle olabileceğini düşünmüyorlar. Evliler yaşlılar takar sanıyorlar. Bundan sonra peçenin fıkhını araştırmaya başladım. Büyülenmiştim. Tüm gece bunu araştırdım. Bir sabah uyandım ve bugünün o gün olduğuna karar verdim. Bir mağazaya gittim peçe aldım ve o sabah okula öyle gittim.

İlk peçe taktığın zaman ailen ve arkadaşların nasıl karşıladı?

Annem ve erkek kardeşim güvenliğimden korktu. Kardeşim peçeye dair delilleri bilmmiyordu ve islama ait olmayan bir şey yaptığımı düşündü. Ona delilleri gösterdikten sonra, çoğu kadının cesaret edemeyeceği şeyi yaptığım için benle gurur duydu. Babam bizimle yaşamıyorrdu. Bir gün bizi görmek için uğradığında çok üzgündü. O günden beri kararımı eleştirdi benle dalga geçti,terörist olduğumu ima etti. Kararmın arkasında durdum ve birazcık sakinleşti. Benimle dışarı gitmeyi sevmemeye başladı. Uzaktan yürüdü. Bu beni üzdü. Sonra fark ettim ki babamla yan yana yürümek için güzelliğimi sergilememem lazım. Subhanallah. Hrsitiyan teyzem peçeme hayran olmuştu. Her zaman ne kadar güzel olduğunu dile getirir. Arkadaşlarım bana destek oldu. Elhamdulillah salih arkadaşlar..

Peçe taktıktan sonra kendinde ne gibi değişiklikler gördün?

Dışarı çıktığımda ne dyeceğimi öncekinden çok daha fazla düşündüğümü fark ettim. Artık erkeklerin dikkatini çekmiyorum. Mutevazılaştığımı fark ettim. Çünkü allahın razı olduğu –inşallah- bir şey yaptığımı biliyorum.

Bir çok insan özellikle müslümanların azınlık olduğu ülkelerde peçe takmanın zor olduğunu düşünüyor. Sen ne diyorsun?

Bence kendini öyle olduğuna şartlandırırsan islamdaki her şey zordur. Erkeklerden saygı görüyorum,bu güzel bir şey. Bana,güzelliğime bakmıyorlar benden saygı duyarak uzak duruyorlar. Kadınlardan çok kötü davrandı. Özellkle afro amerkan hristiyan kadınlar. Fakat buna alıştım. Peçeli olmasam da bana kötü davranacaklardı çünkü insanlar illa ki olumsuz davranacak bir işeyler bulurlar. Çevrendeki insanları seçmek sana kalmıştır. Ben de olumlu insanları seçiyorum.

Bir çok müslüman kardeşimiz peçeyi seviyor takmak istiyor fakat aile ve arkadaş tepkileri onları kararlarından vazgeçiriyor. Onlara tavsiyelerin nelerdir?

Ailelerinden olumsuz tepkier alan kardeşlere tavsiyem “her fırtına geçecektir”. Kararlı olun, kendinize ve islama inanın. Haftada bir mutlaka sohbetlere katılın. Hayırlı insanlarla birlikte olmak çok yardımcı oluyor. Kardeşlik duygusunu paylaşacağımız kişilerle bir arada olmak insanı hayra yöneltiyor. İslam hakkında elinizden geldiğince çok şey öğrenin,ilim sahibi olun. Böylece dinini bilecek ve yaptıklarından emin olacaksın. Yapacağın her şeyde “bu bana hesap gününde fayda verecek mi” “yaratıcım bu yaptığımdan razı olacak mı” diye sor kendine. Eğer cevap evetse hiç kimsenin seni bundan vazgeçirmesine izin verme. Ayrıca arkadaş canlısı ve sosyal bir peçeli olmaktan çekinme.

Müstakbel peçelilere söyleyeceğin bir şey var mı?

Sevgili müstakbel peçeli kardeşim,korkma. Allah kullarına kaldıramayacağı yük vermez. Niyetin halisse ve Allahı razı etmekse,her şey yoluna girecek inşallah.

Bir Gayrimüslimin okumasını istediğin bir ayet olsa hangisini seçerdin?

Nur:35

Allah, göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun misali, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu kendi nuruna yöneltip iletir. Allah insanlar için örnekler vermektedir. Allah, her şeyi bilendir.

Bu ayet beni çok duygulandırıyor. Allah dilediğini kendi nuruna yöneltir. Allah orada. Ne zaman istersek tövbe ediip kendimizi değiştirebiliriz. Onun nuru başka hiç bir şeye benzemeyecek kadar güzel ve saftır. Bir insan islamı Allah rızası için doğru bir şekilde yaşıyorsa,o insanda Allahın nurunu görebilirsin. Allah beni nuruna yöneltmeseydi nasıl olurdum bilemiyorum. Bu ayeti arapça olarak dinlediğimde ağlamaktan kendimi alamıyorum.

Bir peçeli olarak dünyaya mesajın?

Merhaba dünya. Korkma ben ısırmam. Ben kibar arkadaş canlısı insanlarıı seven biriyim. İnsanlar farklı kültürler farklı yaşam tarzları hakkında öğrenmeyi severim. Ailemden kimse peçe takmam için beni zorlamadı. Tüm gün temizlk yaparak ve yemek pişirerek evde oturmuyorum. Zulüm görüyor değilim tam tersi cinsel arzulardan kendimi korunmuş hissediyorum. Güzelliğim değil fikirlerim konuşuyor. Umarım dünya tüm peçelilere saygı duyar ve her yaşam tarzının farklı olduğunu anlar. Umarım önyargılı davranmadan önce peçelileri dinlerler.

Niqablovers sitesinden Bushra Lana tarafından “Peçeli Kızın Günlüğü” için çevrilmiştir.

Bunları da Okuyabilirsiniz

11 Yorumlar

 • Reply manolya 27 Mart 2016 at 00:26

  Peçe hakkındaki delilleri elinizde varsa paylaşsanız olur mu 🙂 Ben de Allah a şükür tesettürlüyüm ancak tam olarak peçe hakkında fıkıh olsun net bir bilgi bulamadım , o yüzden peçe takmayı hiç düşünmedim takanlara saygım sonsuz ancak gerçekten islami olarak merak ediyorum

 • Reply ikra demir 3 Mayıs 2016 at 13:36

  Allah razi olsun sizden bir peceli olarak pecemle bir kere daha gurur duymami sağladınız yazilarinizla .

 • Reply Unknown 3 Mayıs 2016 at 13:36

  Çok güzel bir röportaj olmuş Allah razı olsun 🙂

 • Reply Adsız 3 Mayıs 2016 at 13:37

  Selamın aleyküm kardeşim;
  Uğur pekcan'ın kuran ve sünnete göre yüz örtme diye bi kitabı var. Onun içinde hem delilleriyle anlatım hem şüpheleri giderme hemde bazı görüşlere reddiye olrak yazılmş harika bir kitap. Biraz araştırma ile o kitabı temşn edebilirsiniz. Ve okuyarak altını çizerek peçe hakkında net bi bilgi edinmiş olursunuz Allah ın izniyle. Selam ve dua ile…

 • Reply Arap kızı 3 Mayıs 2016 at 13:37

  Anneme peçe takmam ve okulu açıktan okumam için nasıl ikna edebilirim

  • Merve İsra
   Reply Merve İsra 25 Mayıs 2016 at 08:23

   Bu biraz uzun bir mesele sanırım kardeşim.:) sabırlı olun annenizi üzmeyin,dua edin..

 • Reply Alya Son 17 Mayıs 2016 at 17:58

  Bismillah
  . Ben lise son sınıfım seneye üniversiteli olursam peçe Nasıl olucak? benim de takasım geldi….

  • Merve İsra
   Reply Merve İsra 25 Mayıs 2016 at 08:22

   Peçeyle Üniversite Mümkün Mü yazımız yakında geliyor inşallah kardeşim

 • Reply ezgi 26 Mayıs 2016 at 02:52

  Bende daha1senedir tesetture girmistim ve 5ay once kadarda carsafi serifi nasip etti rabbim ve bende pece taktim basindan beri ve evin butun alisveris vs sorumlulugu bende ve cok sik otobuse biniyorum pecem bana cok zorlik cikariyor pecenin farz olmadigi icin cikarilablcegni ogrendim ama hic cikarmak istemiyorum neyapmaliyim lutfen dua edinn 🙁

 • Reply adsiz 10 Haziran 2016 at 11:55

  Bir şey sormak istiyorum uxti. Peçeli olan insanların bir meslek hayatı olamaz mı? Doktor vs

 • Reply pecelisine hayran 22 Temmuz 2016 at 19:11

  Selamun aleykum canm bende bu sene gidicem ve bende peceliyim nasil olacak hic bilmiyorum 🙁

 • Cevap Bırak