Yazılarımız

Bağzı Çok Bilmişler..

28 Kasım 2013
Bağzı Çok Bilmişler..
Cümledeki derinliğe bak: “müslüman akıllı olur, akılcı değil.” İsmet Özel’den okuduğum bu cümleyi ben bi çok konuda ölçü kabul ederim.
Ah pardon sevgili okur! Konuya pat diye girdim. Yavaş yavaş girecek, mesajı çaktırmadan verecek, siz değerli okurlarımı engin bilgilerimle aydınlatacaktım. Ee ne de olsa koskoca ‘blog yazarı’yız artık. 
Söylediğimize, yazdığımıza dikkat etmemiz lazım.
Durun, baştan anlatıyım.
Son günlerde herkes öyle bir ilim sahibi olmuş ki sormayın gitsin. Aman efendim Kuran tefsir edeni mi ararsınız, hadis yorumlayanı mı, fıkhi konularda hüküm vereni mi, hepsi var!
Geçenlerde bir hasta ziyaretindeyiz. Hastalık, ameliyat korkusu, ölüm filan derken konu kabir azabına geldi. Hasta ablamız ziyaretçiler arasında bulunan bir hocaya sordu: ‘Hocam gerçekten kabir azabı var mı?’
Hocanın cevabına geçmeden bir alt yazı geçelim. Hocamız iki yıllık (açıköğretim) ilahiyat mezunu olup herhangi bir konuda özel bir eğitim almamıştır.
Hoca’m dediler ya artık, başlıyor hocamız konuşmaya: ‘yaniii aslında burda bedenen bir acı hissetmek söz konusu olamaz çünkü beden bi süre sonra çürür. Acıyı ruh çeker, o da bir vicdan daralması gibidir’ vs vs
Tabi her ilmi mevzuda olduğu gibi hemen her kafadan bir ses çıkmaya başladı. Yahu kardeşlerim siz hayatınızda hiç hadis kitabı okudunuz mu, Kuranı bir kez baştan sona hatmettiniz mi? Yok. Ama konuşmaya gelince varız. Tv-internet gençliğiyiz biz. Google’da bilmem ne’nin hükmü diye aratıp önümüze geleni okuyunca, o konuda herkesten daha alim oluruz.
Hemen Kuran’ımı  açıp kabir azabına delil olan bi ayet okudum. Çok sevgili hocamız bunu da kolayca tevil ediverdi.
Bu çağın hastalıklarından biri de bu olmuş sevgili okur. Sen hala kuş gribiyle uğraşadur!
Misvak kullanmak sünnet diyene ‘o zaman pilavı da elinle ye’ diyenden tut da ‘bilime aykırı’ diye hadisi kabul etmeyen bile var. Canımın içi, senin o bilim dediğin daha bin yıl önce dünya öküzün üstünde duruyor diyordu. Bugün bir tez ortaya atıyorlar, ertesi gün ‘aaa aslında öyle değilmiş’ (kuzenim yapmış o deneyi) diyorlar. Sen kalk bu adamlar için hevasından bir şey konuşmayan peygamberin hadisini inkar et, olacak iş mi!
Yok din mantığa aykırı olamazmış da yok hadisin ravisi yalancıymış da. Yahu din mantığa aykırı demedik ki, elbette uyacak ama belki senin mantığın fazla kısır, olamaz mı? (Olur.)
Din mantığa uyar elbet ama senin ölçün mantık olmaya başlarsa işte o zaman çok mantıksızca davranmış olursun.
Hm sen o raviyi bizzat raviyle konuşan imam buhariden, müslimden daha mı iyi tanıyorsun? Bak, sen o imamdan daha mı iyi bileceksin demiyorum, çünkü onu deyince taassup sahibi oluyoruz!
Sinirlenmeyelim diyoruz, başaramıyoruz azizim. Ama insan her şeyi kafasına göre yorumlayan insanları görünce sinirleri ebu hureyre görmüş hadis inkarcısına dönüyor.
Birazcık kitap oku, ilim öğren de öyle konuş demi ama?
O değil de ben bu insanların nasıl yaşadıklarını çok merak ediyorum ha. Gizlice birinin evine girsek de gözlem yapsak. Hadislerin %90’ını sağlam değil diye atıyor, geri kalanı zaten mantığa aykırı. E bu adam nasıl namaz kılar, orucunun neyle bozulacağını nerden bilir, haccın gereklerini nasıl yerine getirir, zekatı ne kadar verir, yatıp kalkarken, bir işe başlarken hangi duaları okur, hülasa bu adam hayatını nasıl devam ettirir?
Şimdi baştaki cümleyi okuyabilirsiniz.
Görüşmek üzere.

Bunları da Okuyabilirsiniz

4 Yorumlar

 • Reply hemen 1 Şubat 2014 at 00:08

  Elinize sağlık.

 • Reply Büşra Söylemez 3 Ağustos 2014 at 09:39

  Selamun aleykum bana kendimi ilmi yonde gelistirebilecegim kitaplar tavsiye edebilir misin ozellikle hadis hususunda daha dogrusu iyi olduguna inandigin her turlu dini kaynak isimlerini paylasirsan cok sevinirim 🙂

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 4 Ağustos 2014 at 16:15

  büşra kardeşim niqabinja@gmail.com adresimize mail atabilir misiniz?

 • Reply Ağzı Yanmiş Bir Müslüman 13 Temmuz 2015 at 10:29

  Ablacım hangi ayeti okuduğu merak ettim şimdi.

 • Cevap Bırak